Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът прие единодушно годишните доклади на съдебната система за 2019 г., БСП посочи проблеми

01 юли 2020, 15:26 часа • 937 прочитания

Народното събрание одобри годишните доклади на съдебната система за 2019 г. За целта още в началото на пленарното заседание депутатите удължиха своето работно време до приключването на работата по петте доклада.

Още: Валерия Велева: Радев срещу Пеевски ще е централният сблъсък на 2025 г. с последствия за ГЕРБ (ВИДЕО)

Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)

По време на обсъжданията в пленарната зала присъстваха главният прокурор Иван Гешев, Боян Магдалинчев от ВСС и други.

Докладът на ВСС за 2019 г. отразява дейността на Съдийската и Прокурорската колегии към Висшия съдебен съвет, както и на постоянно действащите комисии към тях, съгласно правомощията на съответната колегия.

В него се посочва, че през миналата година ВСС е реализирал две ключови задачи. Първата от тях е успешно проведената процедура за избор на нов главен прокурор, а втората е учредяването на Съвета за партньорство, чиято цел е да осъществява диалог по всички въпроси, свързани с професионалните интереси на съдии, прокурори и следователи. Отчита се и значително намаляване на образуваните дисциплинарни производства срещу съдии и прокурори.

Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог

Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски

Разисквания

Крум Зарков от БСП посочи, че въпросите, които са стояли пред съдебната ни система преди три години, все още са на дневен ред. Като такива той изтъкна бюджетирането в съдебната система, натовареността на съдиите и съдебната карта.

Зарков коментира, че новият състав на ВСС не успява да излезе от онова русло на тежки противопоставяния, нелицеприятни скандали и междуличностни нападки, в което е бил потънал и предишният. Той заяви, че от левицата ще подкрепят доклада, но остават със силни изисквания, както за начина на работа, така и за постигнатите крайни резултати.

България продължава да има тежки проблеми със съдебната си система, като тези проблеми не са само вътрешен проблем, те създават и негативен имидж на страната ни в чужбина. От всеки един от нас – парламент, съдебна власт, правителство, зависи те да бъдат преодолени.

Още: Отстраненият президент на Южна Корея отказва да се предаде

Още: Кирил Петков с поздрав и отчет на ПП: Пожелавам си да придвижваме България напред и през 2025 г.

Първото условие е – коренно различен начин на диалог, както между институциите, така и вътре в институциите; търсене на решение на проблема, а не на изкуствени противопоставяния, и загърбване на личното его в името на по-висшата цел, а именно – българският гражданин да знае, че ще бъде съден от обективни, безпристрастни и професионални органи", каза Зарков.

Христиан Митев от "Обединени патриоти" също подкрепи доклада и отбеляза, че действително един от основните констатирани проблеми е натовареността на съдилищата. Според него, за да бъде решен, не са достатъчни само промени в процесуалните закони, но и оптимизация на съдебната карта по отношение на съдилищата, при което има изоставане. Митев не се съгласи, че ВСС сам по себе си е генератор на скандали, а поведението на отделни членове на Съвета не би следвало да бъде залепяно като етикет за целия ВСС.

Боян Магдалинчев - представляващ Висшия съдебен съвет, призна, че има забавяне по отношение на съдебната карта и натовареността на съдилищата. Основният проблем, който стои пред нас, е със софийските съдилища, посочи той. По думите му, проблемът за неравномерната натовареност не стои в такава голяма степен в останалата част от страната. Според Магдалинчев натовареността рязко ще спадне с добре обмислени законодателни промени. Не споделям това, че генерираме скандали, каза още той. По думите му, нещата са далеч от това, което е било преди.

Депутатите одобриха единодушно с 93 гласа "за" и Доклада за дейността на Инспектората към ВСС /ИВСС/ за 2019 г. Според документа през миналата година Инспекторатът е извършил общо 83 проверки в органи на съдебната власт в четири апелативни района, като е проверена дейността на органите на съдебната власт за 2017 г. и 2018 г. Извършени са пет тематични проверки, 10 инцидентни проверки по сигнали по граждански, търговски и наказателни дела и прокурорски преписки и три проверки по самосезиране. За отчетния период по предложение на ИВСС са образувани две дисциплинарни производства срещу съдии, като едното не е приключило, а по другото, привлеченото към дисциплинарна отговорност лице е подало оставка, поради което е освободено от заеманата длъжност.

Главният инспектор Теодора Точкова коментира, че резултатите от извършените проверки са показали много добра организация на административната дейност на съдебните органи, спазване на принципа за случайно разпределение на делата, спазване на процесуалните срокове за разглеждане и приключване на делата, все по-малко допускани дисциплинарни нарушения на съдиите, прокурорите и следователите. През 2019 г. ИВСС е приет за пълноправен член на Европейската мрежа на съдебните инспекторати, отбеляза още Точкова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес