Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Международно журналистическо разследване свърза съпруга на Бокова със скандална схема

05 септември 2017, 10:00 часа • 7170 прочитания

Разследване на френския вестник Le Monde и десет други европейски издания разкрива скритата страна на "дипломацията на хайвера", провеждана от Азербайджан в Европа. В разкритията участват още имена като Suddeutsche Zeitung и The Guardian.

От няколко години изразът "дипломация на хайвера" се използва шепнешком в европейските канцеларии. Зад този екзотичен израз се крие намек за склонността азербайджанския режим да си осигурява чрез доставки на това луксозно ястие от Каспийско море благоразположението на западни ръководители.

Една от медиите, участвали в разследването - Berlingske danois, е имала достъп до разпечатки на банкови сметки на четири компании със седалище във Великобритания, които са тайно свързани с азербайджанския режим - това са Polux Management, Metastar Invest, LCM Alliance и Hilux Services .

Проучването на повече от 16 000 банкови транзакции на обща стойност 2,5 млрд. евро показва съществуването на сложна и непрозрачна система за пране на пари със съмнителен произход (вероятно "пренасочени" от държавния бюджет на Азербайджан), които служат за финансиране на начина на живот на галениците на режима и за закупуване посредством пари в брой на приятелства в чужбина. За тази богата на петрол кавказка държава, залогът е двоен: първо да получава подкрепа при териториалните конфликти с Армения от 25 години насам, и по-важно – да затвори устите за критики относно политическите репресии, ръководени от клана на президента Илхан Алиев.

The Guardian изтъква, че има и сериозно българско участие в случая. То включва съпруга на директора на ЮНЕСКО Ирина Бокова и български представител в Европейската банка за възстановяване и развитие – Калин Митрев. Той е получил в свои швейцарски и български сметки най-малко 425 000 евро. През 2013 година на Митрев е преведена и най-голямата еднократна сума – 225 000 евро. По данни на The Guardian Митрев признава за наличието на парите, но твърди, че те са придобити посредством легитимните му консултантски услуги преди заминаването му в Лондон и отрича да е знаел за първоначалния източник на финансовите дарения.

Пред изданието Бокова категорично отхвърля да има конфликт на интереси между служебните дела на мъжа ѝ и позицията ѝ в ООН, като твърди и че не е знаела за бизнес сделките на съпруга си.

Медията подчертава, че голяма част от плащанията до политиците са направени по времето, когато Азербайджан е обект на критики заради арестуването на правозащитници и журналисти, опониращи на управляващата власт.

Изтеклата финансова документация сочи множество плащания, извършени към членове на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Едно от тях е към Едуард Линтнер - бивш министър на Германия и член на Християн-социалистическия съюз (баварската сестринска партия на ХДС, ръководен от Меркел). През 2010 година депутатът създава „Общество за поощряване на германо-азербайджанските взаимоотношения” в Берлин, за което е получил близо 850 000 евро. Линтнер е получил и допълнителни 61 000 евро две седмици, след като се е завърнал в Германия от пътуване в Баку през 2013 година, където е бил изпратен да наблюдава провеждането на президентските избори.

Бившият ръководител на дясно-центристката група в ПАСЕ Лука Волонте също е замесен, като в неговата фондация са били наляти още по-мащабните 2 млн. евро.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес