Приключиха консултациите на президента Румен Радев с политическите партии за съставяне на правителство. "С днешната ми среща с групата на "Възраждане" цикълът консултации приключи. Предстои връчване на мандат на първата политическа сила", обяви държавният глава, но не уточни в кой ден ще се случи това.
Още: Цветелина Пенкова: България може да бъде двигател на индустриалното и енергийното бъдеще на Европа
Още: Борисов за попълване състава на ВСС: Неслучайно оставих вратата на ПП-ДБ отворена (ВИДЕО)
В понеделник (27 юни) президентът насрочи среши с "Продължаваме промяната", ГЕРБ, ДПС и БСП, а днес – с "Има Такъв народ", "Демократична България" и "Възраждане".
Това означава, че Радев няма да проведе консултации с представители на "Продължаваме промяната", които не отидоха на разговорите в понеделник с мотива, че в Народното събрание се обсъжда в комисия актуализацията на бюджета. Председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров съобщи, че срещата с Радев ще бъдат в края на седмицата, след като той се прибере от Мадрид, където ще присъства на срещата на върха на НАТО.
БСП също не отидоха на обявените от президента консултации. Те също изтъкната като причина, че в парламента тече второ четене на държавния бюджет и обявиха, че ще участват в консултации в друг ден.
Още: ГЕРБ няма да подкрепи свалянето на имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов (ВИДЕО)
Още: Депутатите отрязаха "Възраждане" за създаването на комисия за влиянието на САЩ у нас
"Отчитаме предизвикателствата, пред които е изправена държавата ни. Политическите партии имат огромна отговорност в условията на криза. Ако не се случи съставянето на правителството при връчването на мандата на първата политическа сила и ако бъде връчен мандат на парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще го възможно най-бързо", заяви по време на консултациите Десислава Атанасова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борисов: Въпросът за Украйна няма да се реши в България, а между Тръмп и Путин (ВИДЕО)
"Оставката на правителството не е началото на тази криза. Потенциал за сформиране на принципна коалиция в този парламент няма", каза от своя страна Томислав Дончев.
Според ДПС трудно може да се намери диалог за постигане на хомогенно мнозинство, за да има категорично евроаталантическо управление в България. "Ние трябва да се обърнем отново към избирателите, те да натоварят с отговорност политическите партии. И в следващия парламент да влезем не с омраза и отрицание, а точно обратното - да влезем с нашите ценности, цели и приоритети за държавата", каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.
След консултациите при президента от "Има такъв народ" заявиха, че е малко вероятно да подкрепи кабинет начело с Петков или Асен Василев. "Бихме подкрепили кабинет с ясни правила, без Кирил Петков, без Асен Василев, да бъде кабинет от професионалисти с ясна програма за определен период от време", съобщи Тошко Йорданов.
Още: БСП се кани да е част от 4-годишно управление: Опозицията назад, пречи
Още: Първо заседание на кабинета "Желязков"
Христо Иванов от "Демократична България" беше категоричен, че е много важно да се направи опит с първия мандат. "Считаме, че Конституцията предвижда тези консултации като антикризисна мярка. Мисля, че след толкова предсрочни избори е ясно, че това не може да бъде панацея", заяви той.
Последни при Румен Радев отидоха от партия "Възраждане". Лидерът Костадин Костадинов призова за предсрочни избори. "Колкото по-скоро, толкова по-добре. България няма повече време за губене", каза той.
Докато течаха консултациите в президентството от "Продължаваме промяната" съобщиха, че започват преговори с ДБ, БСП и независимите депутати за нов кабинет. "Длъжни сме да направим всичко възможно да съставим правителство. Особено в настоящата ситуация, при която не би било отговорно да оставим държавата без пълнокръвен кабинет или поне да опитаме да съставим такъв", коментира председателят на парламентарната група на ПП Андрей Гюров.
Припомняме, че до консултациите при президента се стигна, след като на 22 юни правителството на Кирил Петков беше свалено в Народното събрание с вот на недоверие, внесен от ГЕРБ. Той беше подкрепен от 123 депутати от оформилото се в последния месец ново опозиционно мнозинство от ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и "Има такъв народ". На 27 юни премиерът Кирил Петков внесе оставката на кабинета в Народното събрание.
Всичко по темата четете ТУК.