Болничните заведения непрекъснато увеличават разходите си. От 2001 година насам здравният бюджет е скочил три пъти, а не сме получили три пъти по-добра услуга. Това си е жив рекет, смята известният бивш шеф на Агенция „Митници” Емил Димитров-Ревизоро.
От началото на годината по официална статистика е имало 1,34 млн. болни, 450 хил. в за били приети в болниците, направени са 25 хил. оперирани, каза Димитров. До края на годината, по груби сметки, в България ще има 2 млн. болни, 1 млн. ще са минали през болниците, а 50 хил. ще бъдат оперирани, сметна Ревизори. Болниците използват всяка възможност да пускат клинични пътеки, да лекуват хора и да точат бюджета – и извиват ръцете на властта, защото сами виждате за колко болни става въпрос. Ако ги изкарат на улицата, естествено става страшно, посочи Димитров.
По отношение на митниците Ревизоро заяви, че трябва да се увеличи или бюджетният дефицит, или да се бръкне и вземе от приходите – такива няма или да се вземе заем. За последното време няма – и сега се действа така, че служебното правителство да актуализира и да взема непопулярни мерки. Защото при актуализация се взема от един сектор, за да се даде друг, посочи Димитров.
През тази година Агенция „Митници” трябва да събере 540 млн. лева ДДС, а към момента те са със 75 млн. лева по-малко. Сега, във време на липса на власт, ще трябва да се събират приходи – как ще стане това, попита той. Митниците са в ръцете на мафията – държавата ѝ позволява да владеят каналите, от които трябва да дойдат приходите, посочи Димитров. От 322 млн. лева акциз, Агенция „Митници” е събрала само 28 млн. лева, продължи с унищожителните цифри Ревизоро. До този момент Агенция „Митници” е с общо 350 млн. лева назад от това, което се е планирало като събиране на приходи, обясни Димитров.
Какво ще се случи – ще се намали изпълнението на приходите, но дори тогава няма да има изпълнение. И ето така се губят милиони – около половин милиард в случая през тази година, сметна Димитров.
Във връзка с КТБ Емил Димитров заяви, че евентуална дупка там ще се пълни с пари от фискалния резерв.
За Здравната каса правителството не е виновно, но за Агенция „Митници” е много виновно, защото не направи реформи и не се погрижи с кадрова политика за ръководството.