Отговорната за стопанисването на Търговския регистър Агенция по вписванията вече е стратегически обект за националната сигурност. Това реши правителството на днешното си редовно заседание.
С това решение на практика Агенцията по вписванията де факто се изключва от Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Съгласно чл. 5 от ЗДОИ, правото на достъп до обществена информация не може да бъде насочено срещу националната сигурност. Това предполага и основание за отказ, ако журналисти или граждани се поинтересуват в рамките на ЗДОИ от определена информация, касаеща Агенцията.
Друг "плюс" за ръководството на Агенцията е, че сега може да не спазва Закона за обществените поръчки и съответно при определени договори да не излиза никаква публична информация.
Освен това, още преди две години Народното събрание прие, че нарушителите на правилата за достъп до стратегически обекти от значение за националната сигурност ще бъдат глобявани с между 500 и 1000 лева. А ДАНС отговаря за контрола на физическата и информационната защита на такива стратегически обекти.
Извън Търговския регистър, който не работеше почти целия месец август през миналата година, Агенцията по вписванията отговаря още за Имотния регистър, Регистър БУЛСТАТ и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, както и Регистъра на имуществените отношения между съпрузите.
"Гарантирането на нормалното функциониране на Агенцията налага преосмисляне на съществуващата система за сигурност и въвеждането на допълнителни мерки, роли, верификационни и контролни механизми. Изграждането на такива механизми за защита ще стане възможно след включването на Агенцията в списъка на обектите от стратегическо значение. Същевременно промяната ще спомогне да бъдат предприети всички възможни мерки за бързо и ефективно предотвратяване и ограничаване на риска от нов срив, подобен на случилия се през август 2018 година", пише в мотива за правителственото решение.
Припомняме, че по подобен начин като обект на национална сигурност беше обявена и оградата по границата ни с Турция. Преди това около нея имаше куп скандали, най-вече за цената и качеството на съоръжението, за това колко камери работят, както и за това, че преди около година беше прието оградата да се поддържа без обществени поръчки - малко след като излезе информация, че фирми, близки до депутата от ДПС Делян Пеевски, са се уредили с апетитни поръчки за строежа на "защитното съоръжение".