Служебните правителства не могат да обвързват държавата с трайни икономически и политически ангажименти, защото зад тях не стои парламент.
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Това мнение изказа пред БНР пиар специалистът Диана Дамянова.
"Служебното правителство е сключвало някакви договори, които са над рамките на неговите правомощия и то вероятно по някакъв начин сега налага новото правителство да взима други мерки. Личи си една нервност и напрежение в тези, които дадоха вчерашната пресконференция. Това идва по 2 линии - едната линия е наистина някакви действия на служебното правителство, които не са били в унисон със замислите на това правителство, другата част обаче идва от ангажименти, които самите политици от настоящото правителство са поели, а сега дават силен назад. Обезпокоена съм от това съобщение, което Денков артикулира, че българският парламент ще трябва да преосмисли решението си по отношение на "Мини Марица изток" и цялата промяна с енергетиката, защото ЕС не можели да постигнат споразумение. Това е много лошо", коментира тя.
Още: Слави Василев: Моделът ГЕРБ и Борисов навлизат във втората си младост
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
По думите й от една страна има неща, които те повтарят и са прави, че служебното правителство не е направило, от друга страна - упрек, че служебното правителство не е задвижило ПВУ изведнъж се превръща в опит кабинетът да каже на парламента, че трябва да си промени решението, защото на ЕС не му харесва.
"Всичко това създава у мен усещането за лека непоследователност. Търсят се аргументи в подкрепа на промяна в Конституцията за премахване на статута на служебното правителство", каза тя и изрази тезата, че такива аргументи съществуват, не защото обаче служебните правителства работят зле.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
"Българската Конституция не е замислила, че ще има толкова дълго време възможност, дадена в нея, да управляват служебни кабинети без парламент. Когато един сужебен кабинет, който няма мандат за дълго управление и зад който не стои политическа програма, подпише 13-годишен договор, това винаги предизвиква съмнения. Има проблем с настоящата политическа реалност. Трябва да се направи такава промяна на Конституцията, която да даде възможност служебните правителства да бъдат контролирани от НС", обясни Дамянова. По думите й Конституцията не е предвидила ограничения в действията на служебните правителства, които следва да има.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: ПП-ДБ с позиция срещу Радев: България е парламентарна, не президентска република!
Според нея е непристойно да представяш промени в Конституцията през промяна на националния празник.
Трябва да се направят политически компромиси така щото България да има законно избрано от НС правителство и забелязвам усилия в кабинета Денков - Габриел те да реализират програмата, коментира Дамянова.
"Това е политически тюрлюгювеч, който има за цел да заведе България до центъра на Европа, където й е мястото", завърши Дамянова, която е и бивша пиарка на "Продължаваме промяната".
Още: Гасим пожари, разпалени от служебното правителство: Денков с критика към предишното управление