Платформата, която гарантира честността на вота - “Ти броиш”, е получила над 20 хиляди фалшиви записвания за доброволци наблюдатели пред последните няколко дни. Това съобщи координаторът Александра Асенова.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
В момента платформата набира валидатори за парламентарните избори на 2 април, като за доброто покритие на секциите са необходими още около 800 души.
В същото време "Ти броиш" е подложена на атака от фалшиви записвания. За това стана ясно и от публикация на Ивайло Мирчев от "Демократична България" миналата седмица.
Атаката е започнала около 10 март, като в периода 13-16 март от общо 45 IP адреса са направени 7347 регистрации. Най-голям брой - малко над 6000, са направени на 14 март от общо 35 IP адреса. Проверка на експертите на “Ти броиш” показва, че едва 25% от ЕГН-тата при първата атака са валидни, а при втората ЕГН-тата масово са валидни, макар че подадените имена не им съответствали.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
При продължаващото вътрешно разследване са установени някои от реалните личности, с чиито лични данни се е случила злоупотребата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
“Екипът на “Ти броиш” взе мерки и ограничи възможността за въвеждане на фалшиви данни, но атаката продължава и в дните преди изборите. Проверката и валидирането на всеки един от тези записи затруднява работата на екипите ни и това наложи допълнителни усилия за обработване на цялата постъпила информация”, коментира Асенова, цитирана от пресцентъра на платформата.
“Ти броиш” успя да събере достатъчно застъпници и наблюдатели на изборите, но се търсят 800 валидатори на резултатите от протоколите. Застъпниците снимат протоколите от изборните секции и ги качват в платформата през сайта, а няколкостотин валидатори проверяват за грешки.
“През последните седмици екипът ни работи почти денонощно, за да адаптира платформата към новите изисквания на Изборния кодекс и закъснялата документация от ЦИК. След промените в закона се налага да повторим упражнението с още по-голяма доза внимание и мотивация”, каза Асенова.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство