20 юни е Световният ден на бежанеца. Преди 21 години - през 2001-а година, Общото събрание на Организацията на обединените нации /ООН/ избира 20-ти юни за Световен ден на търсещите хуманитарна помощ. По този повод разговаряме в Студио Actualno с Мариана Тошева, председател на Държавната агенция за бежанците.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
За съжаление има лични лекари, които отказват да запишат здравноосигурени бежанци от Украйна, каза тя. През последните дни не се е запазила тенденцията напускащите страната украици да са повече от влизащите. В последните дни влизащите в страната украински граждани са повече от излизащите.
Украинските бежанци в момента у нас са 81 486 души. Те са поискали временна закрила. От тях 45 000 са деца. С личния си номер на чужденец след регистрация всеки бежанец може да изпълнява своите права.
Молбите за международна закрила от страна на бежанци от Близкия изток от 1 януари до 15 юни тази година са 8327, от тях 1423 са от непридружени непълнолетни деца. Това са граждани предимно на Афганистан, Сирия и Ирак.
Усилията са насочени към мотивиране и свързване на украинците с работодатели. Работи се по механизъм за дневна грижа, заради липсата на места в детските градини.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
С всяка изминала година броят на непридружените непълнолетни лица расте. Основно в момента това са тийнеджъри от Афганистан, следвани от момчета от Сирия и има малък брой от Ирак.
По отношение на децата от Украйна, които се водят непридружени, в смисъла на дефиницията за непридружени, но основно са с възрастен роднина или със съсед, или треньор, те са 492 деца. Непридружените непълнолетни деца се настаняват в два от центровете на Държавна агенция за бежанците. Двата центъра се намират в София. Това е приемателен център Военна рампа и приемателен център Овча купел. Там Международната агенция по миграция изгради и администрира две така наречени сигурни зони с 24/7 присъствие на социални работници и в тях се настаняват непълнолетните непридружени деца от Афганистан, Сирия и някоя друга държава от т.нар. трета страна на произход извън Европа.
Непридружените деца от Украйна са с техни близки, за които споменах. И има няколко отбора на територията на страната и те са със своите треньори. Децата от Украйна в момента са в почивни бази.
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Медицинската помощ за бежанците е както за всички български граждани. Ако е спешна помощ, трябва да се извика 112, иначе трябва да се запишат при личен лекар, или да ходят в съответен медицински център. Само за уязвимите, които са настанени в базата на Министерски съвет на Слънчев бряг, поради това, че там има близо 540 човека, е командирована линейка от София с лекарски екип. Там има близо 300 човека с различни нужди – от прекарали инфаркт, оперирани, до лица на хемодиализа и онкоболни. Има и много деца, т.е. това е място с необходимо постоянно медицинско присъствие. Всички други са като българските граждани, трябва сами да потърсят медицинска помощ. Имат и здравни осигуровки, което прави възможен достъпа до такава помощ.
Вярно е за съжаление, че лични лекари отказват да записват здравноосигурени украински бежанци. И днес имах позвъняване точно за украински гражданин с временна закрила, няма значение в коя поликлиника е отишъл със свои близки и двамата лични лекари, към които се е обърнал, са отказали да го запишат. За мен като експерт, това е много стар проблем, откакто е системата за лични лекари, масово отказват да записват и сирийци, и афганистанци, и иракчани, и въобще чужденци. Първо в град като София и не само, пациентските им листи са препълнени, други се притесняват от езикова бариера. Искам да кажа, че е трудно с личните лекари. Колегите от Министерството на здравеопазването бяха така добри да съдействат, за да се изготви списък на лични лекари, които са заявили желанието си да записват в пациентската си листа специално украинци с временна закрила и този списък е публикуван на сайта https://ukraine.gov.bg/bg/.
Още – във видеоматериала.