Длъжници сме, че пропускаме видни герои и събития на извисения български дух в учебниците по история. Това заяви в Студио Actualno проф. Цветелин Степанов - историк и преподавател в Софийския университет.
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Според него за това има и обективни, и субективни фактори. Обективните са свързани с възрастта на децата и с комисиите към МОН, задаващи параметри за писането на учебниците - какви дати, личности и понятия да присъстват в тях. "Субективните причини са някакви политически виждания на конкретни автори", смята проф. Степанов.
На какво трябва да бъдат учени малките?
"За по-малките деца е добре да се знае битието на някакъв много важен човек за българското национално израстване или на българската съпротива в Средновековието. А това знание да се комбинира с развитието на икономиката, на културните процеси", каза историкът и даде пример със Стефан Караджа, с Копривщица и българските търговци.
"На по-горните класове да им се дава информация за феномените, извисили българския дух, сериозните постижения", смята професорът.
Още: "Борисов плясна Пеевски през ръцете заради прокуратурата" (ВИДЕО)
Още: С какъв залог влизат ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН в преговорите? Говори Елена Дариева (ВИДЕО)
"Нашите учебници трябва да запознават с автентични, патриотични биографии на заслужили хора – Георги Раковски, Ботев и Левски са там, но имаме и други важни личности. Също така да си даваме сметка, че трябва по доста по-модерен начин да се представят други акценти. Например всички масово говорят за византийско робство, но няма иго и няма робство - има владичество, защото българите и ромеите са християни. Да, има насилие, но тези хора не отнемат християнската религия на българите. Тази формулировка трябва да бъде тотално изоставена", заяви проф. Степанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финансите на държавата и бъдещето ни в еврозоната: Стоян Панчев с анализ какво ни предстои (ВИДЕО)
Той посочи, че през този период има невероятно бързо развитие на икономиката и градското живеене в териториите, населени с българи. На езика на икономиката това значи многократно по-големи възможности за търговски обмен и натрупване на богатства.
А кой според историка е царят с най-сериозна заслуга за икономическия ръст на държавата ни - гледайте във видеото:
Още: Кметът на район „Изгрев“: Имам адекватно и справедливо решение на кризата с презастрояването
Още: ГЕРБ имат приемлив премиер, когото държат на резервната скамейка: Говори Светлин Тачев (ВИДЕО)