Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Този рядък минерал е по-стар от Земята

21 декември 2024, 08:01 часа • 541 прочитания

Земята има някои доста впечатляващи и редки минерали. Не става дума за подобни на диаманти или рубини, а за изключително редки минерали, които просто са извън този свят – понякога съвсем буквално. Кротитът е един такъв минерал, космическа реликва, образувана преди милиарди години, много преди Земята да съществува.

Един от най-старите минерали в Слънчевата система

Кротитът не е обикновен минерал. Той се е образувал при изключително високи температури – условия, открити в бурните адове на умиращи звезди или въртящия се диск от материал, родил нашето Слънце.

Още: Геолози обясниха разрушаването на един от най-древните кратони на Земята

Минералът е открит през 2011 г. във фрагмент от метеорит в Африка. Метеоритът, наречен NWA 1934, паднал на Земята след милиарди години скитане из Космоса. Сега не може да се образува естествено на Земята, защото изисква високи температури и ниско налягане; на планети като Земята температурите се увеличават колкото по-дълбоко навлизате в земята, но също и налягането. Ще ви трябва гореща среда на повърхността, за да генерирате кротит.

Условията, необходими за генериране на кротит, са подобни на тези в ранните дни на Слънчевата система, преди около 4,6 милиарда години. Това го прави вероятно един от най-старите минерали в нашата част на Вселената.

iStock

Метеоритите действат като капсули на времето, запазвайки минерали като кротит в тяхното девствено състояние. За разлика от земната кора, която постоянно се променя от вулканична дейност, ерозия и тектонски сили, метеоритите остават до голяма степен недокоснати. Това позволява на учените да изучават кротита такъв, какъвто е бил преди милиарди години, предлагайки прозрения за ранната Слънчева система.

Още: Морско дъно от времето на динозаврите се крие в мантията на Земята

„Кротитът е CaAl2O4  минерал с ниско налягане, вероятно образуван от кондензация или кристализация в слънчевата мъглявина. Това е първото докладвано появяване на кротит в природата и е един от най-ранните минерали, образувани в Слънчевата система“, пишат изследователи, анализирали минерала през 2011 г.

Космически бетон

Съставът и структурата му разкриват улики за условията, които са съществували, когато се е формирала Слънчевата система. Кротитът е смес от калций, алуминий и кислород, подредени в уникален кристален модел (с молекулна формула CaAl2O4). Това образуване може да се случи само при температури над 1500 градуса по Целзий, подобни на тези, открити в най-ранния протопланетен диск.

Ние, хората, обаче сме създали нещо доста близко до кротита.

Още: Откриха най-стария метеоритен кратер в света – той е на 3 милиарда години

Някои видове бетон (по-специално калциев алуминатен цимент) са много сходни. Всъщност най-сходният тип бетон (монокалциев алуминат) споделя същата химическа формула, но има различно разположение на атомите (както например диамантът и графитът имат една и съща формула, но различно разположение). Дмитрийивановитът, друг минерал, открит само в метеорити, също има подобна химична формула, но различно подреждане.

CalTech

И двата минерала са кръстени на геолози. Кротитът е кръстен на Александър Н. Крот (р. 1959 г.), космохимик от Хавайския университет, който има важен принос за разбирането на ранните процеси в Слънчевата система. Междувременно дмитрийивановитът е кръстен на геолога Дмитрий А. Иванов.

Геологията е навсякъде

За учените анализирането на кротита е като четене на книга за космическа история. Всяка част от минерала крие тайни за зараждането на Слънчевата система, предлагайки отговори на въпроси за това как са се появили планети като нашата.

Още: Призрачни циркони от Великденския остров разклащат общоприетото мнение за мантията на Земята

Например откритията подкрепят теорията, че минерали като кротит са кондензирани от горещ, газообразен облак от материала, който е заобикалял новороденото Слънце. Изучавайки такива минерали, учените придобиват представа за процесите, довели до създаването на планети и други небесни тела.

С други думи, този малък, невзрачен минерал може да е по-стар от самата Земя. Кротитът ни напомня за огромните времеви мащаби и изненадващите сили, участващи в оформянето на Вселената. Това е напомняне, че геологията е над главите ни толкова, колкото и под краката ни – просто трябва да я търсим.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес