Кралица Елизабет II почина на 96 години в замъка Балморал в Шотландия. Според публикувания наскоро смъртен акт тя е починала „от старост“, пише Discover Magazine.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
От медицинска гледна точка „умирането от старост“ не е истинската причина за смъртта. Всъщност зад тази фраза се крие „починал поради усложнения в напреднала възраст“. Всички човешки тела стареят, макар и с различна скорост. Въпреки това възрастта може значително да повлияе на това как тялото ни реагира на наранявания и заболявания, които могат да доведат до смърт.
Как остаряваме?
Според Mayo Clinic телата ни се променят по много начини с напредването на възрастта. Плътността на костите и мускулите намалява, кръвоносните съдове и артериите стават твърди, зрението и слухът стават по-слаби, а кожата изтънява.
Това е така, защото клетките в определени тъкани или се регенерират по-бавно, или изобщо не се регенерират. Например кожата губи еластичност, защото регенерацията на клетките се забавя с възрастта. Мозъчните клетки могат да живеят дълго време, но не се регенерират, след като загинат. Това може да доведе до снижаване на когнитивните функции.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Здравословната диета и редовните упражнения обаче могат да помогнат за забавяне на стареенето.
Как възрастта влияе на здравето?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Каква е възрастта, когато можеш да се наречеш стар? Има множество източници с множество отговори. Така например според СЗО възрастни са хората на възраст над 60 години, според ООН – над 65 години. СЗО разделя старостта на три етапа: 60-75 години – старост, ранна старост; 75-90 години – напреднала възраст, късна старост; над 90 години – дълбока старост, дълголетие. Няма единна точна възраст, която да определя хората като „стари“, тъй като много хора на 60 и 70 години са в отлично здраве.
Старостта не е водеща причина за смъртта, причината са множеството фактори, които водят до смърт. Въпреки това, с напредването на възрастта организмът ни спира да регенерира клетки или ставаме по-малко активни и способността ни да останем здрави отслабва.
Например прогресиращият артрит или остеопороза може да затрудни движенията, което води до загуба на костна плътност и мускулна умора. По-малко активните възрастни хора могат да развият по-твърди кръвоносни съдове и артерии, което означава, че сърцето трябва да работи по-усилено, за да движи кръвта в тялото. Това в крайна сметка може да доведе до сърдечна недостатъчност.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Възрастните хора също по-често може да починат от пневмония и грип, защото телата им не са достатъчно силни, за да се борят с болестта. С напредване на възрастта нашата имунна система произвежда по-малко В и Т клетки, които помагат в борбата с инфекцията.
По-рано експерти обясниха защо с възрастта времето лети по-бързо. Както се оказва, с напредването на възрастта скоростта, с която мозъкът ни получава и обработва изображения, постепенно се забавя, което води до несъответствие в спомените.