Клинична пътека за роботизирана хирургия дава възможност за източване на здравната каса, информира един от най-добрите АГ специалисти у нас проф. Григор Горчев.
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Причината е фактът, че от няколко месеца въпросната пътека е била разширена, позволявайки с робота „Да Винчи” да се оперират не само злокачествени, но и доброкачествени образувания като миоми и кисти, предава "Дарик".
Така се стигнало до момента, в който касата плаща сумата от 8000 лева и за операции на рак на маточната шийка, и за премахване на киста, стана ясно от думите на проф. Горчев, който е един от пионерите на роботизираната хирургия у нас.
Той и негов колега разбрали за разширяването на клиничната пътека преди два месеца. "Написахме писмо, адресирано до здравния министър, Лекарския съюз, до шефа на Надзорния съвет на здравната каса и до зам. здравния министър, в което реагирахме остро на този акт с една-единствена цел - обхватът на бюджета за роботизирана хирургия да бъде само за онкоболни пациенти. Ако това не бъде прието, ще бъде наистина обществен скандал", казва проф. Горчев.
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Проф. Горчев е категоричен, че той и колегите му няма да позволят да се източва здравната каса за пациенти с доброкачествени заболявания, които могат да се оперират със стандартна ендоскопска хирургия с много по-ниски цени от касата, и да бъдат лишени раково болни пациенти от роботизирана хирургия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите