Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кунчев: Пандемията не може да бъде спряна с мерки, може да бъде контролирана

05 февруари 2021, 07:45 часа • 3145 прочитания

Не искаме да плашим, казваме на хората, че тенденцията тръгва нагоре, за да спазват мерките. Това заяви националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700

Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа

На въпрос защо тогава разхлабваме мерките, отговорът беше, че сме разхлабили "много внимателно" – само с една трета от по-големите ученици и моловете. Искахме да избегнем социалния характер на мола – ако там няма струпване, рискът не е толкова голям, убеден е Кунчев. Същевременно той е сигурен, че постепенното увеличение на новите случаи в България не е заради отварянето на училищата и моловете – такава е характеристиката на въздушно-капковите епидемии. "Има естествен епидемичен процес, който се движи по биологични закони", обясни Кунчев и посочи, че проблемът е нов щам (британския), който се предава много по-лесно. Хубавото е, че ваксините на база кръстосания имунитет пазят – най-малко от тежко протичане на болестта, каза той.

Пред БНТ Кунчев категорично отрече, че има вмешателство в работата им – заради икономически интереси. А кой ще носи отговорност за нова огромна здравна криза точно преди парламентарните избори - на този въпрос отговорът беше пак въпрос: Защо мислите, че при този биологичен процес има някой отговорен? Всеки разумен човек е наясно, че няма начин да ограничиш всичко. "Пандемия от въздушно-капкова инфекция не може да бъде спряна, но може да бъде държана под контрол, така че да не разруши здравната система", подчерта той.

4 април все още е доста далеч – нека видим какво ще се случи през февруари, заключи Кунчев. Избори ще има, но при много болни и карантинирани ще има повече проблеми, стана ясно от думите му.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Що се отнася до темпа на ваксиниране, ще се решава дали подходът с ваксината на AstraZeneca ще е да се пази втората доза или всичко получено да се ползва веднага. Между двете дози на AstraZeneca има период от 10-тина седмици. Кунчев защити ползването на ваксината при по-възрастните и заяви, че ефектът от нея в домовете за възрастни във Великобритания бил "поразителен" – т.е. там почти нямало случаи.

Не е невъзможно, но честно казано PCR тестът е златен стандарт – ако искаме да не пропускаме случаи, това е изследането. Така Кунчев коментира защо искаме PCR тест за влизане в България, а не антигенен. По думите му, антигенните тестове били въведени „за удобство на гражданите”.

Що се отнася до огромните проблеми с българските малцинства в съседните ни държави, които редовно идват да работят и учат в България, отговорът на Кунчев беше, че "с МВнР смятам ще намерим точната формула", защото в съседните ни държави ситуацията с COVID-19 не била много по-различна от тази у нас.

Още: Ръст на новите случаи на COVID-19 у нас, 54 души са починали за денонощие

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес