Когато човек е изкарал веднъж вирус, то той произвежда антитела за цял живот. Когато след време се срещне със същия вирус, то клетките започват да ги произвеждат тези антитела и той не се разболя.
Това е азбука на имунологията. Ако човек е карал COVID, то няма нужда да се имунизира. Няма да се разболее нито от индийския, нито от някой друг вариант. Това заяви доц. Атанас Мангъров в ефира на Нова телевизия.
На въпрос дали една сума би мотивирала човек да се ваксинира, той заяви, че принципно е хубаво да се ваксинира, но преди да го направи всеки е добре да се запознае и подпише едно информирано съгласие, че може да му се случи нещо след време. Пример за това е ваксината на АстраЗенека, която след време има странично действие, заяви доц. Мангъров.
"Не демотивирам никого. Преди 10 дни беше публикуван метаанализ, в който се казва, че 100 000 направени ваксини, предотвратяват 6 смъртни случаи от COVID, но водят до 4 сериозни случаи на странични заболявания", категоричен бе той.
Попитан дали ще се повтори картината през есента на пълни болници и на много болни, то той заяви, че няма да има материал, който да се заразява.