Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Божидар Данев: Здравната реформа превръща НЗОК в социален фонд

23 февруари 2015, 11:11 часа • 19435 прочитания

Нямаме приета стратегия за здравеопазването и затова съм сигурен, че след половин месец министърът на здравеопазването д-р Петър Москов ще вкара ново предложение. Това заяви председателят на БСК Божидар Данев по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), предаде БГНЕС.

На днешното заседание на НСТС социалните партньори обсъждат промени в Закона за здравното осигуряване, които предвиждат разделянето на здравния пакет на основен и допълнителен, както и увеличаването на квотата на държавата с ръководството на НЗОК.

Според Данев промените в закона ще доведат до деформирането на принципа на осигуряване и ще превърнат касата в социален фонд. "Министър от Реформаторския блок предлага да одържавим ръководството на НЗОК, а в същото време 70% от парите в нея идват от вноските на осигурените", подчерта Данев и определи идеята като тоталитарна. Председателят на БСК изрази и опасения, че не е ясно кой ще заплаща за неосигурените лица.

"Вторият съществен въпрос е за възстановяването на здравноосигурителните правата. Има масова практика, при която НЗОК се източва от хората, които не са осигурявани. Под формата на солидарност заплащаме за хора, които имат финансова възможност", категоричен бе Данев.

Той изрази и несъгласие с предложението за контролната дейност да бъде прехвърлена на НЗОК. Като положителна стъпка Данев отчете факта, че от НАП рязко са увеличили постъпленията в касата.

"Не е нормално, когато министърът на здравеопазването отсъства, да обсъждаме промени в Закона за здравното осигуряване да го няма, а зам.-министърът да прочете телеграфно мотивите", заяви на свой ред членът на Надзорния съвет на НЗОК от квотата на КНСБ д-р Иван Кокалов.

"Нашето мнение се иска, след като Комисията по здравеопазването се е произнесла. Каква ще е тежестта на нашето становище, когато вече се правят и предложения по текстовете на второ четене на закона", попита д-р Кокалов и допълни, че НСТС става "украса на решенията, което е абсолютно неприемливо, още повече, защото НЗОК е публична институция".

Представителите на НЗОК и КНСБ припомниха, че т. нар. арбитраж, който ще бъде върнат чрез предвидените промени, преди няколко години е показал своята неефективност и поради тази причина е бил отменен. "По отношение на контрола бих искал да кажа, че по този начин не се контролира качеството на здравните услуги. Все пак приветстваме идеята за повишаване на събираемостта", каза още д-р Кокалов.

Председателят на АИКБ Васил Велев обяви, че организацията, което представлява, подкрепя предложението, но с няколко забележки. "Добра стъпка е опитът за оценка на въздействието. Подкрепяме и мерките за подобряване на събираемостта на приходите от здравноосигурителни вноски , както и повишаването на размера на осигурителния доход с 5%", заяви Велев.

Като грешка председателят на АИКБ определи предложението за увеличаването на квотата на държавата в НЗОК с още двама души. "Не е това европейският модел. Имаме доверие на министър Москов, но знаем ли дали той ще е винаги на този пост", подчерта Велев.

Според председателя на КРИБ Кирил Домусчиев липсва цялостна концепция за предлаганите промени. "Не подкрепяме увеличението на състава на Надзорния съвет на НЗОК с двама представители на държавата. Предлагаме също така да се обоснове разделянето на основен и допълнителен здравен пакет, както и позитивите, които това ще донесе", каза Домусчиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес