Този достъпен есенен зеленчук сваля холестерола, насърчава производството на колаген и има куп полезни свойства за тялото, според д-р Елена Соломатина. Тя допълва, че тези и други полезни свойства се съчетават от обикновения карфиол.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Ползи от карфиола за холестерола, производството на колаген и здравето
Този зеленчук съдържа витамини, които са от съществено значение за поддържане на здравето, включително С и К. Той не само укрепва имунната система, но и подобрява състоянието на кожата и съсирването на кръвта.
Зеленчукът също така съдържа фолиева киселина, калий, фибри и антиоксиданти. Всичко това прави карфиола полезно в борбата срещу развитието на хронични и трудни за лечение заболявания, включително онкологични, сърдечни и съдови заболявания.
Как дафиновият лист влияе на кръвната захар и холестерола?
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Зеленчукът помага за намаляване нивата на лошия холестерол, поддържа здравето на съдовете и намалява риска от атеросклероза.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
"При спазване на нискокалорична диета на помощ отново идва карфиолът. Съдържа много вода и фибри, което помага да се контролира теглото и да не се чувствате гладни", казва специалистът.
Карфиолът съдържа холин, който подобрява паметта и намалява риска от когнитивни увреждания. В същото време консумацията му насърчава производството на колаген, което има положителен ефект върху състоянието на кожата.
Карфиолът съдържа:
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
- Аминокиселини, включително незаменими, които не се синтезират в човешкото тяло сами
- Растителен протеин
- Целулоза, лесно усвоима от организма
- Набор от микро- и макроелементи - калий, калций, натрий, фосфор, желязо, магнезий, селен, мед, манган
- Витамини B, A, H
- Рядък витамин U участва в образуването на ензими
- Голям запас от витамин С - почти 54% от дневната норма (на 100 g).
Друга полза от карфиола е подобряването на храносмилането. Причината за това са диетичните фибри, които помагат за предотвратяване на запек и намаляват риска от чревни разстройства. В допълнение, този зеленчук е богат на вода. А течността е полезна и за функционирането на цялата храносмилателна система.
Карфиолът има противовъзпалителни свойства. Системното възпаление е в основата на много метаболитни нарушения, включително сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2. Карфиолът помага да се избегне развитието на тези процеси. Зеленчукът съдържа фитонутриенти и антиоксиданти, които се борят със свободните радикали, които причиняват възпаление. Консумацията му може да бъде отлична превантивна мярка за редица заболявания.
Как овесените ядки влияят на кръвната захар и холестерола?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и кнсултацията със специалист!