Има тенденция за подобрение на състоянието на 13-годишното момче с менингококова инфекция в столичната Педиатрия. Това съобщи пред Нова телевизия директорът на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" д-р Благомир Здравков. В болница за наблюдение беше настанен и по-малкият му брат, който е на 11 години. В петък следобед по-малкият брат беше изписан от здравното заведение. Още: Смъртността е висока, бързо да се действа: Проф. Ива Христова за менингококовата инфекция
Ваксините срещу менингококови инфекции не са в задължителния календар за имунизации у нас, но от Здравната комисия в парламента смятат, че това трябва да се промени.
Какви са симптомите?
Още: Ако си купим ваксина сами: От понеделник имунизират срещу менингококова инфекция
Менингоковата инфекция проявява симптоми на тежко протичане и включва повишена температура, силно главоболие, скованост на врата, гадене и повръщане, чувствителност към светлина, объркване или променено умствено състояние, обрив (червен или виолетов), който не избледнява при натиск.
Още: Проф. Ангелов: Недопустимо е да има ваксини, а да умират деца
Специалистите напомнят, че не при всички хора бактерията предизвиква сериозно заболяване - при някои симптомите са леки, много могат да са носители, без изобщо да имат оплаквания. Заразяването може да стане при близък контакт, най-засегнати са децата до 6-годишна възраст. Срещу заболяването има ваксина, но тя не е част от задължителния календар и много родители не са информирани за нея.
Припомняме, че 11-месечно бебе почина от болестта, въпреки усилията на лекарите от детската болница "Проф. Иван Митев". Детето било прието в Инфекциозна болница в понеделник с висока температура и повръщане, след което било транспортирано до Педиатрията.
Първата жертва на тази инфекция е мъж от Ямбол, който постъпил в тежко състояние в болницата в Първомай. Там издъхнал. Общо осем са случаите на заразяване от началото на 2025 г.