Новият световен ред се кове в Черно море

29 март 2025, 18:00 часа • 4414 | прочитания

През последните дни видяхме важни опити към поне частично прекратяване на огъня в дългогодишната война в Украйна, пише хърватското издание Advance. Първоначално се очакваше повече от първите етапи на преговорите, например в Джеда, преди всичко 30-дневно пълно прекратяване на огъня на земята, във въздуха и морето, но резултатите бяха скромни. 

Сега, в нов кръг от преговори, който този път се състоя в Рияд, се заговори за реален напредък поне относно за Черно море. Съединените щати обявиха споразумения с Русия и Украйна за безопасно корабоплаване и край на ударите в Черно море, както и по енергийни съоръжения от двете страни. Основната цел на Вашингтон, поне засега, изглежда е да предотврати по-нататъшна ескалация и да постигне прекратяване на огъня, което да формира основата на преговори за траен мир. Тази позиция се формира, след като на Доналд Тръмп му стана ясно, че е невъзможно тази война да бъде прекратена за 24 часа: "Бях малко саркастичен": Тръмп се обяснява за обещанието му да спре войната в Украйна за 24 часа

Според изявления и официални доклади в Рияд руснаците и американците са се договорили да работят за гаранции за безопасно корабоплаване в Черно море, отказ от употреба на сила в морето и забрана за използване на търговски кораби за военни цели. За Русия, която загуби големите си възможности за износ на селскостопански продукти, това е стъпка към завръщане на световните пазари. От своя страна Украйна подчертава колко е важно руснаците да ограничат морските си движения до източната част на Черно море, да спрат да бомбардират украинската пристанищна инфраструктура и че изменение на установените граници ще се разглежда като потенциална агресия, която ще принуди Киев да упражни правото си на самоотбрана.

Възможностите пред Кремъл

Москва поиска да бъдат премахнати санкциите от руските банки, които играят ключова роля в международната търговия с хранителни продукти и торове, и да им бъде върнат достъпът до глобалната финансова система SWIFT. Изглежда, че Тръмп трудно ще отговори на това искане. Европейските държави и някои американски политици могат да усложнят задачата му, поне ако руската страна не направи допълнителни отстъпки. Всъщност до момента тя не е направила никакви.

Руският диктатор Владимир Путин сега, за първи път след изоставянето на предишния зърнен коридор в средата на 2023 г., демонстрира желание частично да нормализира трафика в Черно море, особено ако това му помогне да върне руското зърно и торове на световните пазари. Русия несъмнено е по-заинтересована от възобновяване и увеличаване на обемите на износа. Просто е - ефективно украинските морски дронове разбиха Руския черноморски флот и всъщност украинският коридор за износ на зърно и селскостопански продукти през Черно море работи.

Кремъл изисква "гаранции" от Запада, като зад това се крие желание да се осигури ликвидност на банките и да се премахнат санкциите срещу тях. Това е точно този вид сътрудничество с администрацията на Доналд Тръмп, което може да "работи". Ако Вашингтон се съгласи с Русия и я улесни да се върне на световните пазари, Москва може в замяна да смекчи хватката си над Украйна, поне за известно време. Още: Зеленски предвкуси "един от най-опасните моменти" във войната, на фронта е адски горещо (ОБЗОР - ВИДЕО)

Мнозина ще отбележат, че Русия от няколко години говори за създаването на "алтернатива на SWIFT" и на цялата западна система като цяло. Москва обаче също разбира колко трудно е да се постигне това. Нищо няма да стане бързо. С други думи, ако на Русия се даде шанс да си върне изгубените пазари, тя определено ще се възползва от този шанс. 

Все още е рано да се говори за твърди споразумения. Нивото на взаимно доверие е изключително ниско и "операциите под фалшив флаг" и обвиненията срещу тях могат моментално да зачеркнат всички споразумения. И двете страни обаче са много заинтересовани да се избегне ескалация в Черно море.

Украйна използва Одеса и други пристанища за износ на зърно, докато Русия се нуждае от вдигане на блокадата, за да възобнови износа на зърно и торове. Но от друга страна съществува реална заплаха, че в случай на провокация в морето или някакво събитие, което ще се счита за нарушение на договора, всички ценни споразумения могат да се разпаднат на прах толкова бързо, колкото са се появили. 

Володимир Зеленски призна, че сега е принуден да действа предпазливо. Той приветства споразумението за безопасно корабоплаване, като го нарече "стъпка в правилната посока". В същото време Зеленски заплаши с нови санкции (явно разчитайки на своите европейски поддръжници) и поиска нови доставки на оръжия, ако Русия наруши споразумението. Още: Опасен прецедент: Капанът на Путин за Черно море е напът да щракне, САЩ са вътре

Подобна реторика предполага, че Киев не е готов за решения, които биха включвали дългосрочен отказ на Украйна от големи територии или членство в НАТО. С други думи, все още сме много далеч от мира, тъй като Русия също не желае да се откаже от основните си искания (членството на Украйна в НАТО е може би най-важното от тях). 

Остава въпросът доколко Зеленски ще може да повлияе на хода на събитията, ако САЩ директно се съгласят на компромиси с Москва, оставяйки европейските си съюзници встрани.

Ролята на Европа

Германия, Франция и Полша имат свои приоритети в областта на сигурността и геополитиката. Те са скептични по отношение на сближаването между САЩ и Русия, тъй като го виждат като опасност от "пакт на силните" в ущърб на периферните страни на Европа, включително Украйна. Има също така спекулации, че президентът Тръмп може да "продаде" европейската сигурност в замяна на енергийни и икономически сделки с Русия. Това няма да е изненада, като се има предвид, че Тръмп многократно е подчертавал колко скъпи са европейските съюзници на САЩ и че "Америка трябва да постави себе си на първо място". Още: Примирие в Украйна - кашата и грешките в превода: Версиите на САЩ и Русия са различни

Като че ли Европа сега е в периферията на процесите. Не че е загубила всякакво значение, но Белият дом и Кремъл се превърнаха в главни преговарящи. И това създава усещане за безпомощност сред основните европейски играчи.

В предишните етапи на войната европейските държави подкрепяха Киев, налагаха санкции срещу Руската федерация и очакваха, че тяхната позиция винаги ще съответства на позицията на САЩ. Завръщането на Доналд Тръмп в Овалния кабинет и явното му желание да прекрати войната на всяка цена, дори с отстъпки пред Москва, усложниха позицията на Европа. Ако Русия и САЩ наистина се договорят за поне частично прекратяване на огъня и "съвместни икономически проекти", има опасност европейската политика спрямо Москва да остане изолирана и Европа просто да бъде поставена пред свършен факт.

Възможно да възникне нова съпротива вътре в САЩ. В Конгреса републиканецът Тръмп все още има противници в собствената си партия, особено тези, които считат, че на Русия трябва да се остави минимално пространство за маневриране. Също така някои политици и военни експерти в САЩ се опасяват, че сключването на мир твърде бързо, без да се постигне съгласие относно механизмите за надзор, просто ще даде време на Русия да консолидира въоръжените си сили и да затвори кръга около най-важните региони в Украйна, особено тези, които Москва счита за своя територия. Разбира се, твърде е възможно самият Тръмп да не го е грижа много за това.

Руско-американското споразумение за спиране на атаките срещу енергийни съоръжения може да се превърне във важен прецедент. Руските удари по електропреносната мрежа на Украйна доведоха до прекъсвания на тока и отоплението през студените месеци и Украйна отговори с удари по руската петролна инфраструктура. Това споразумение би могло да улесни живота на населението на двете страни, особено като се има предвид, че цивилни цели често попадаха под ударите и хуманитарните проблеми се умножиха. Още: Желязков предложи решение за безопасност в Черно море (СНИМКА)

Володимир Зеленски твърди, че иска мир, но при условия, които не включват загуба на големи територии или пълна капитулация. Той ще има още по-малък шанс да запази статуквото, ако Белият дом забави доставките на оръжие и новите санкции срещу Русия. В такава ситуация Европа ще може да направи малко, за да помогне на Киев, а още по-ясно ще стане, че самата тя, без да има зад гърба си САЩ, няма достатъчна политическа тежест.

Сега изглежда, че е направена една крачка към прекратяване на огъня, поне в Черно море. И въпреки че това не е всеобхватно прекратяване на огъня, то може да осигури плодородна почва за по-нататъшни преговори. Всичко ще зависи от това дали двете страни ще спазват договореностите и дали Вашингтон наистина ще изпълни обещанието си да смекчи санкциите, за да може Русия свободно да изнася своето зърно и торове. Украйна на свой ред очаква да бъдат изпълнени исканията ѝ за освобождаване на военнопленници и връщане на отвлечени деца. Можем само да се надяваме, че това наистина ще проправи пътя към стабилен мир, макар това да е само кратко затишие преди нова ескалация, пише още Advance.

Засега най-обнадеждаващото е, че и Москва, и Киев са заинтересовани да подпишат нещо конкретно и то може да е малка, но важна стъпка към прекратяването на един от най-кървавите въоръжени конфликти на нашия век.

Автор: Антун Роша

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес