Благодарение на фибрите, здравословните мазнини и антиоксидантите много храни са едновременно полезни както за червата, така и за сърцето, съобщава д-р Алексия Золис. Специалистът споделя, че списъкът с тях включва бадеми, ябълки, авокадо, цвекло, горски плодове, леща, орехи. Диетологът препоръчва ежедневно да се консумират поне 2 от изброените храни за здравето на сърдечно-съдовата система и стомашно-чревния тракт.
Бадеми
Те са номер едно в списъка на Алексия Золис. Тази ядка съдържа моно- и полиненаситени мазнини, които са полезни за сърцето, както и фибри за здравословно храносмилане.
Лекар: Яжте го всеки ден, този плод е най-полезен за червата, здравен съвет за деня, 4 януари
Бадемите съдържат почти толкова протеини, колкото постното месо – до 30%. Бадемите осигуряват висококачествен протеин с висока абсорбция. Качеството на протеина се определя от количеството незаменими или незаменими аминокиселини и усвояемостта. Бадемите съдържат различни минерали, които са абсолютно необходими за здрави кости. Калцият, магнезият, манганът и фосфорът участват в поддържането на здравината на костите.
Бадемовите ядки съдържат големи количества тлъсто масло, протеини и захари. В състава им влизат още ензими, витамини В и Е. Горчивите бадеми съдържат гликозида амигдалин, който придава на ядките горчив вкус и мирис на бадем. Полезните свойства на бадемите влияят на липидите в кръвта, особено на нивото на мощния антиоксидант витамин Е.
Ябълки
Те съдържат фибри, ключов компонент за поддържане на здравословно храносмилане и нивата на холестерола в кръвта.
Пулпата на този плод е богата на фибри, органични киселини (ябълчена, лимонена, винена, хлорогенова), микроелементи (калий, фосфор, магнезий, натрий, сяра, алуминий, бор, ванадий, желязо, йод, мед, молибден, никел, флуор, хром и цинк) и витамини А (50% повече отколкото в портокалите), B1, B3, RR, C. Кората на ябълката съдържа флавоноиди, а семената съдържат до 15% тлъсто масло.
Авокадо
1/3 от средно голямо авокадо съдържа 5 гр мононенаситени мазнини. Те помагат за понижаване на лошия холестерол, казва специалистът. Авокадото също е с високо съдържание на фибри.
Цвекло
То е богато на нитрати, които тялото ни превръща в азотен оксид, за да подобри притока на кръв и циркулацията. Ферментиралото цвекло, от друга страна, съдържа здравословни за червата пробиотици, отбелязва експертът.
Горски плодове
Те съдържат много полифеноли и фибри, които също са от съществено значение за сърдечно-съдовото здраве и здравето на стомашно-чревния тракт.
Леща
Тя е растителен протеин и същевременно е богата на фибри. Лещата действа и като пребиотик, подхранвайки полезните бактерии в червата.
Орехи
Те могат да се нарекат отличен източник на алфа-линоленова киселина (ALA). Това вещество се свързва с подобряване на липидния профил на кръвта, включително намаляване на нивото на „лошия“ холестерол.
“Според проучване диета, богата на орехи, променя положително микробиома на червата”, казва специалистът.
Учени: Яжте киселото мляко така, за да е най-полезно за червата
Орехите съдържат много витамини, макро- и микроелементи. Редовната им употреба помага за подобряване на паметта, понижаване на холестерола, намаляване на възпалението и укрепване на ставите.
Такива ядки са полезни за хора, страдащи от диабет и сърдечно-съдови заболявания. Те подобряват работата на червата, понижават кръвното налягане и подобряват съня.
Ядките са чудесна добавка към много ястия. Те могат да се използват за приготвяне на десерти, бисквити, салати и сосове. Можете също така да направите вкусно сладко или паста от ядки. Могат да се добавят към смутита.
Пълнозърнест овес
Богат е на бета-глюкан, който е от полза както за червата, така и за сърцето. С редовна консумация на пълнозърнести овесени ядки можете да укрепите имунната си система. Благодарение на полезните вещества, съдържащи се в този продукт, можете да нормализирате нивата на холестерола в кръвта и да укрепите сърдечно-съдовата система.
Магнезият, който се намира в достатъчно количество в пълнозърнестите овесени ядки, има положителен ефект върху нервната система. При консумацията им общото настроение се подобрява, безсънието, признаците на стрес и депресия се елиминират.
Овесената каша се абсорбира перфектно, помага за ефективното прочистване на червата и премахването на токсините заедно с други вредни вещества.
Продуктът съдържа витамини от група В, следователно резултатът ще бъде забележим върху състоянието на кожата.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!