Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 10 декември: Лекар: Този евтин зеленчук сваля холестерола

10 декември 2024, 11:34 часа

Редовната консумация на моркови може да помогне за намаляване на високия холестерол, казва д-р Светлана Малиновская.

Моркови за сваляне на холестерола 

Доктор Малиновская споделя достъпен начин за понижаване на холестерола с помощта на моркови, като отбелязва, че включването им в диетата е добра превенция на опасни съдови заболявания (включително атеросклероза, инсулт и инфаркт).

„Редовната консумация на моркови ще помогне за понижаване на нивата на холестерола и ще предотврати развитието на заболявания като атеросклероза, инсулт и инфаркт. Морковите съдържат много калий, който е вазодилататор, тоест вазодилататор, като по този начин подобрява кръвообращението“, казва д-р Малиновская.

Как цитрусовите плодове влияят на холестерола?

Лекарят отбелязва, че морковите са източник на вещество като кумарин - навлизането му в тялото се противопоставя на хипертонията, като помага за намаляване на кръвното налягане. Съответно се подобрява състоянието на сърцето и мозъка.

Освен това ползите от морковите за сърдечно-съдовата система се дължат на високото съдържание на витамин С и калий - тези вещества влияят положително на състоянието на кръвоносните съдове, намаляват напрежението на стените им и имат антихипертензивен ефект.

Други ползи от морковите 

Освен това яденето на моркови е полезно за подобряване на функцията на стомашно-чревния тракт. Според Малиновская, кореноплодът се отличава с голямо количество фибри и груби влакна, които, когато се въвеждат в стомашно-чревния тракт, намаляват риска от запек и осигуряват профилактика на заболявания на стомаха и червата.

„При варене в морковите не остават груби растителни влакна и те се усвояват по-добре от организма. Затова варените моркови се препоръчват да бъдат включени в диетата на възрастни хора, както и на тези, които имат проблеми с храносмилателния тракт“, обяснява д-р Светлана Малиновская.

Морковите допринасят за:

  • Попълване на дефицита на витамини и минерали.
  • Поддържане на нормалното функциониране на зрителната система.
  • Профилактика на усложненията на захарния диабет.
  • Неутрализиране на свободните радикали.
  • Нормализиране нивото на холестерола в кръвта, подобрява кръвообращението, предотвратява сърдечно-съдови усложнения.
  • Укрепване на имунната система.
  • Подобряване на апетита, храносмилането, въглехидратната обмяна, детоксикация на организма.
  • Профилактика на уролитиаза и холелитиаза.
  • Профилактика на зъбни заболявания.
  • Подобряване на здравето на кожата.
  • Ускоряване на заздравяването на рани.
  • Подобряване на толерантността към натоварване.
  • Укрепване на костите и зъбите.

Една от особеностите на зеленчука е, че при продължително съхранение хранителната му стойност остава практически непроменена.

Лекар: Това е най-доброто месо за холестерола

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес