Широкообхватните мита, обявени снощи от американския президент Доналд Тръмп, представляват значителен риск за световната икономика. Това заяви ръководителят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, цитирана от световните агенции. „Все още оценяваме макроикономическото въздействие на обявените тарифни мерки, но те очевидно представляват значителен риск за перспективите пред световната икономика в момент, когато растежът е слаб“, заяви Георгиева. Още: Митата на Тръмп: Какво трябва да знаем ние в Европа и какви са заплахите?
Какви ще са следващите стъпки?
Още: Мащабните мита на Тръмп веднага повлияха на цената на петрола
Тя добави, че е важно да се избягват стъпки, които биха могли да навредят допълнително на световната икономика. Георгиева призова САЩ и техните търговски партньори да работят конструктивно за намаляване на напрежението.
Припомняме, че президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи нови мита от 25% върху вноса от Европа на стоманени и алуминиеви продукти в САЩ. Новите мита влязоха в сила в 6,01 ч. българско време в сряда (12 март). Около час по-късно ЕС обяви контрамерки: От 1 април допълнителните мита на ЕС отново ще се прилагат за вноса на американски продукти като уиски, конзоли за видеоигри, лодки и фъстъчено масло. В някои случаи митническата ставка ще бъде 50% - например за мотоциклети като тези от известния производител "Харли Дейвидсън".
В плановете на Европейската комисия е въвеждането от средата на април на контрамита и за редица други вносни стоки – след консултации с държавите членки. Тези мита трябва да засегнат компаниите, които продават в ЕС американски селскостопански продукти - птиче или говеждо месо, някои морски дарове, ядки, яйца, млечни продукти, захар и зеленчуци. Предвижда се да бъдат въведени и допълнителни мита на ЕС за други промишлени продукти като текстил, кожени и дървени изделия, пластмаси, домакински уреди и инструменти. Тарифната ставка може да достигне 25%.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен вижда значителни рискове. По-конкретно тя прогнозира повишаване на цените, проблеми във веригите за доставки и риск от загуба на работни места. "Митата са данъци. Те са лоши за предприятията и още по-лоши за потребителите", посочи тя. Нейното мнение се споделя и от някои икономисти.
Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?
Въпреки това Институтът за световна икономика в Кил (IfW) смята, че конкретните мита на Тръмп ще имат слабо въздействие върху европейската икономика. Стоманените и алуминиевите продукти представляват само около 5% от целия износ на ЕС, а само малка част от него отива в САЩ. Според IfW за брутния вътрешен продукт (БВП) на Европейския съюз това би означавало намаление само с 0,02 процента.
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри