По принцип вотът на недоверие се използва от опозицията, за да изложи тя своите аргументи. С годините политиците изхабиха и това средство. Вотът не недоверие не цели да махне правителството. Вотът на доверие по-скоро може да свали правителство, когато то иска подкрепа в ключови времена за държавата.
Това заяви в предаването "Студио Actualno" политологът доц. д-р Татяна Буруджиева, коментирайки събитията от вчерашния ден с неуспешния вот на недоверие за кабинета "Желязков". По думите ѝ в момента не чуваме идеи за политики и през този вот на недоверие продължава вътрешното преразпределяне кой е по̀-по̀ сред опозицията.
Какво става в ДПС?
"Струва ми се, че ДПС-ДПС преживяват тежка ситуация, която се усложнява още повече. Първо, беше им отнета партията, символът, абревиатурата, което беше много силен индикатор за избирателите. След това понесоха електоралната загуба. Пеевски, който отговаряше повече от десет години за изборите в цяла Южна България, явно излиза извън тази територия - с това което се случва в Разград, говорим вече за навлизане категорично и рязко в етническия вот. Разград не просто е втората област след Кърджали, Разград е символът - Демир Баба Теке е мястото, където се създаде ДПС, лидерът Доган, организира първия голям сюнет тук", припомни Буруджиева.
"Самият факт, че в Разградска област ДПС не взима същия резултат като места, какъвто взима в Кърджали - това само по себе си е аргумент. Загубата на Разград не е просто само символична", отбеляза политологът.
По думите на Буруджиева има основание да се смята, че хората на Доган ще продължават да искат протекция за техните хора по места под различен вариант. "Възможността е все пак да закрепят някакви точки по места, които да им дадат възможността за национални избори, защото местната власт е основата за това. Виждаме, че тезите на ДПС-Ново начало са насочени тъкмо към местната власт. Това означава, че не е вършена достатъчно добра работа на терен от тези хора", каза още Буруджиева.
Целия разговор с водещ Мирослав Димитров гледайте във видеото.