Запарките са лесен и естествен начин да подкрепим здравето си, като извлечем полезните свойства на растенията. Те не само предлагат приятен вкус и аромат, но и могат да имат благоприятен ефект върху организма, когато се подберат правилните билки.
Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане
Някои инфузии подпомагат храносмилането, други укрепват имунната система, а трети допринасят за поддържането на костите и съединителната тъкан. В тази статия ще разгледаме как определени запарки могат да подпомогнат усвояването на важни минерали и да допринесат за цялостното благосъстояние.
Запарката от коприва или хвощ подобрява усвояването на калций благодарение на съдържанието на силициев диоксид. Тези растения подпомагат фиксирането на калция в костите и поддържат здравето на съединителната тъкан.
Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате
Две растения, богати на силициев диоксид
Да завършите храненето си със запарка изглежда като съвсем обикновен ритуал. Въпреки това, като изберете правилните растения, определени инфузии могат да ви помогнат да се погрижите за здравето си. Това важи особено за запарките от коприва и хвощ.
Твърди се, че тези две билки помагат на тялото да абсорбира по-добре калция. Полският хвощ, например, "съдържа значително количество силициев диоксид (силициева киселина и силикати), флавоноиди като кверцетон, сапонини (естествени сапуни) и никотин. Силициевият диоксид участва в обновяването на съединителните тъкани (които поддържат органите) и във фиксирането на калций в костите", обяснява д-р Видал.
Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето
Копривата от своя страна също е богата на силициев диоксид. Последният „стимулира производството на колаген и улеснява фиксирането на калция“, посочва Вероник Жеронури, натуропат. Следователно се намира в коприва или хвощ, но също и в някои пълнозърнести храни и бобови растения.
Най-общо казано, копривата е много интересно растение. Съдържа пълноценни протеини, интересна концентрация на желязо и високо съдържание на антиоксиданти. Така копривата помага за укрепване на имунната система. И накрая, растението е богато на калий, калций, цинк, магнезий, манган и силициев диоксид. Би било жалко да пропуснете всички тези ползи за здравето!
Още: 10 пресни храни, които да добавите към менюто си през пролетта
Как се приготвя запарка от коприва или хвощ?
За да приготвите запарка от коприва, най-добре е да изберете растение от биологично земеделие. Най-доброто време за прибиране е през април, когато листата са още млади. За да направите напитката, ще ви трябва:
- 30 г сушена коприва;
- 950 мл вряща вода.
Начин на приготвяне
- Започнете, като поставите изсушените листа от коприва в голяма тенджера, след което ги покрийте с вряща вода. Затворете капака и го оставете да престои една нощ или поне 8 до 10 часа.
- След това прецедете през цедка и съберете течността. Съхранявайте настойката в хладилник и консумирайте в рамките на една седмица.
За приготвянето на запарка от хвощ действайте по същия начин.
Още: Смяна на сезоните: Пийте това за силен имунитет
Включването на билкови запарки в ежедневието е лесен и естествен начин да подпомогнем здравето си. Те не само предлагат приятен вкус, но и осигуряват ценни вещества, които могат да допринесат за по-доброто усвояване на минерали и укрепването на организма. Редовната им консумация, съчетана с балансирано хранене и активен начин на живот, може да бъде полезна стъпка към по-добро здраве и жизненост.
Най-важното, което трябва да запомните
- Някои билки, богати на силициев диоксид, позволяват на тялото да абсорбира по-добре калция.
- Такъв е случаят с хвощ или коприва.
- Възможно е и бързо да си приготвите запарка, която да консумирате през седмицата.
Информацията в тази статия има за цел да допълни, а не да замени съветите от вашия лекар и не е предназначена да покрие всички възможни употреби, предпазни мерки, взаимодействия или нежелани ефекти. Тази информация може да не е подходяща за вашето специфично здравословно състояние. Ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.
Още: Лекар: 6 доказани метода за облекчаване на крампите