Запазете здрави костите си след 50: Натурални методи за превенция на остеопорозата

03 април 2025, 14:30 часа

След 50-годишна възраст жените трябва да обърнат сериозно внимание на здравето на костите си, като една от основните цели е да предотвратят развитието на остеопороза. Тази състояние, което води до отслабване на костната структура и повишена склонност към фрактури, е особено често срещано сред жените поради хормонални промени, настъпващи в периода на менопауза.

Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция

Остеопорозата може да се развие бавно и незабележимо, но с правилен подход към профилактиката е възможно да се намали рискът от сериозни усложнения. Правилното хранене, редовните физически упражнения и навременната грижа за костите са основни фактори, които могат да спомогнат за поддържането на костната плътност и здравето на скелета в по-зрелите години.

Защо жените над 50 трябва да подобрят костната си плътност?

„Ролята на естрогена в контролирането на костното ремоделиране обяснява защо остеопорозата е два до три пъти по-често срещана при жените, отколкото при мъжете. Всъщност естрогенът забавя разграждането на костната тъкан и насърчава образуването на „нова“ кост. Но по време на менопаузата нивата на естроген се сриват, причинявайки ускоряване на костната загуба за 5 до 10 години“, обясняват експертите. Ето защо след 50-годишна възраст жените трябва да обърнат особено внимание на костната си плътност.

Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане

И един от най-добрите начини за предотвратяване на това заболяване е да се запасите с калций (комбиниран с витамин D за по-добра фиксация), който помага за укрепване на костите. Това не е достатъчно лечение, но помага за предотвратяване на дискомфорта от остеопороза.

Важни са и физическите упражнения, които имат благоприятен ефект върху минералната плътност на костите и това се отнася за всяка възраст. А за да се запасите с калций, можете да използвате две добре познати малки семенца.

Две семки за прилив на калций

А за да се напълните с калций, има много храни. Всички сме запознати със сиренето, киселите млека и кравето мляко, а други са по-малко известни. Такъв е случаят със семена от чиа и сусам.

Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате

"Сусамовите семена предлагат впечатляващо съдържание на калций в допълнение към това, че са богати на фибри и есенциални мастни киселини (Омега-3 и Омега-6). (...) Освен това, проучванията показват, че сусамовите семена имат много положително въздействие върху регулирането на диабета, позволяват ви да останете млади и помагат за предотвратяване на остеопорозата благодарение на изобилието си от съдържание на калций", обясняват експертите .

По същия начин семената от чиа могат да бъдат истински съюзник за запасяване с калций. „Според проучвания изследователите са доказали, че семената от чиа съдържат пет пъти повече калций от млякото и два пъти повече калий от бананите“, обяснява Елиза Барая - диетолог.

Още: Аспартам: Безвреден подсладител или скрит враг на здравето

„Благодарение на съдържанието на калций те са здравен съюзник за предотвратяване на остеопороза, особено ако страдате от непоносимост към лактоза или ако не сте фен на млякото“, продължава експертът.

Чиа и сусамовите семена са два от най-полезните естествени източници на калций, които могат значително да подпомогнат поддържането на здравето на костите, особено при жени над 50 години. Тези малки, но мощни храни предлагат високи нива на калций, който е от съществено значение за укрепването на костната структура и за предотвратяване на остеопороза.

Още: 10 пресни храни, които да добавите към менюто си през пролетта

Освен калция, тези семена съдържат и други важни нутриенти като омега-3 мастни киселини, фибри и минерали, които допълнително поддържат костната плътност и цялостното здраве на организма. Включването им в ежедневното меню може да бъде ефективен начин за подпомагане на костната здравина и осигуряване на необходимата защита срещу костни заболявания, като същевременно осигуряват редица допълнителни ползи за здравето.

Информацията в тази статия има за цел да допълни, а не да замени съветите от вашия лекар и не е предназначена да покрие всички възможни употреби, предпазни мерки, взаимодействия или нежелани ефекти. Тази информация може да не е подходяща за вашето специфично здравословно състояние. Ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Още: Смяна на сезоните: Пийте това за силен имунитет

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес