Известна в индийската и арабската кухня, вкусът на тази билка е леко сладък и наподобява комбинация от джинджифил и канела. Сминдухът, понеже за него говорим, се използва основно като подправка. Използва се и в народната медицина от стотици години. Наричана „Божия трева“ или гръцко сено, тя има много добър ефект върху здравето. Особено се препоръчва под формата на запарка.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между витамин D и холестерола
Още: Научно доказано: Как ежедневната консумация на зехтин влияе на тялото ви
Какво е сминдух?
Сминдухът идва от Южна Азия. Познат е още в древен Египет и Рим. Още тогава са били известни отличните му здравословни свойства. Божията трева се е използвала като козметично средство под формата на масло, естествено лекарство при храносмилателни проблеми и настинки. Днес сминдухът се отглежда почти по целия свят. Повечето култури се отглеждат в Близкия изток, Гърция, Китай и Индия.
Още: Така правилно се приготвя чаят от джинджифил за силен имунитет
„Божията трева“ се класифицира като тревисто растение. Достига до около 60 см височина. Листата му приличат на детелина, но не са източник на здраве. Цветовете съдържат шушулки с малки, твърди семена вътре. Те съдържат най-много хранителни вещества и имат здравословен ефект.
Още: Сок от черен бъз - регулира кръвната захар и сваля холестерола
Още: Как да доживеем до 100 години: 6 основни тайни на дълголетие от китайците
За какво помага чаят от сминдух?
Въпреки че сминдухът не е популярна подправка у нас, струва си да започнете да го използвате под формата на запарка. Чаят помага за регулиране на нивата на холестерола и захарта. Подобрява храносмилането и е чудесен за справяне с различни заболявания на храносмилателната система. Ускорява метаболизма и изгарянето на мазнините, така че инфузията може да се използва по време на диета за отслабване. Семената от сминдух увеличават броя на червените кръвни клетки. Препоръчват се на жени, които имат проблеми с лактацията. Божията трева има и противовъзпалителни, противогъбични и антибактериални свойства.
Чаят от Божия трева ефективно забавя процесите на стареене на организма. Регенерира кожата, изглажда бръчките и премахва старческите петна. За грижа препоръчваме не само инфузията, която действа отвътре на тялото, но и кремове и пилинги. Можете да си направите натурална козметика у дома - смлените семена от сминдух трябва да се смесят с растително масло. Домашно приготвеният скраб ще подейства бързо и ефективно на кожата ви, но трябва да го използвате редовно.
Още: Диабетно стъпало - симптоми и причини
Още: 9 супер храни за борба с високото кръвно: Тайната на здравето е в чинията ви
Още: Тези 7 симптома с краката издават висок холестерол
Още: 6 лесни и достъпни домашни средства за борба със запека
Още: Здравен съвет за деня, 20 януари: Лекар - в това количество сланината НЕ пречи на отслабването
Как да си направите запарка от сминдух за пиене?
Сминдухът е билка, която можете да закупите под формата на сушени семена в много магазини, дрогерии и аптеки. Семената са най-добрият начин за приготвяне на домашна настойка от божия трева.
Как се приготвя запарка от сминдух? За да приготвите билкова запарка от семена от сминдух, изсипете 2 супени лъжици семена в чаша и ги залейте с вряла вода. Струва си да покриете чашата и да я оставите настрана за половин час. Чаят от Божия трева може да се обогати с щипка куркума или да се добави малко мед и джинджифил. Това ще направи запарката още по-здравословна. Ще придобие противовъзпалителни свойства и ще засили имунитета.
Още: Профилактика на черния дроб: Кога и как да я направите, какви симптоми са знак за проблем
Кога да пием сминдух – сутрин или вечер?
Настойка от божествена трева има отличен ефект върху здравето на целия организъм. Затова си струва да въведете билковия чай в ежедневната си диета. За да има пълна ефективност сминдухът, билковата напитка трябва да се пие редовно. Най-добре е да го използвате два пъти на ден - преди закуска и преди лягане.
Какви прегледи и изследвания трябва да се правят след 50-годишна възраст?