"Това доста често ни влияе негативно и изисква няколко дни адаптация. По отношение на това как се отразява на сърдечно-съдовата система проучване показва, че се увеличава честотата на инфарктите първите два-три дни след смяната на времето".
Това обясни в кардиологът д-р Танер Шахин по повод преминаването към лятното часово време - тази нощ преместихме стрелките с час напред, което може да повлияе на тялото, съня и психическото ни здраве. Той препоръча, когато предстои смяна на времето, да лягаме 10-15 минути по-рано няколко дни преди това
Още: Започнете още днес и смяната на часа няма да ви засегне: 3 ключови съвета за плавен преход
"Да излезем повече на слънце и ако е възможно, поне първия ден след смяната на времето, да направим дрямка от 20-30 минути. Това ще компенсира една липса на сън", посъветва д-р Танер Шахин.
"Много често смяната на часа върви ръка за ръка допълнително и с пролетната умора. Това е състояние, при което ние отново трябва да се адаптираме от зимния сезон към пролетния и летния", каза още кардиологът пред bTV.
Проучване също така сочи, че преминаването към есенното часово време се отразява по-благоприятно и тогава инфарктите са по-малко. "Винаги един час повече сън се отразява много по-добре, отколкото час по-малко сън", допълни д-р Танер Шахин.
Още: Европейската комисия каза тежката си дума за смяната на зимно и лятно време