Сурови или термично обработени зеленчуци - кои са по-полезни. Диетологът д-р Мишел Рутенщайн дава отговор на този въпрос.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Какви са ползите от суровите и готвените зеленчуци?
Въпреки че някои хранителни вещества, полезни за тялото, могат да бъдат унищожени от топлината, както варените, така и суровите зеленчуци имат уникални предимства и е най-добре да се придържате към диета, състояща се от двата вида храни, съветва диетологът Мишел Рутенщайн.
Тези зеленчуци съдържат най-малко захар
„Готвенето може да направи някои витамини и минерали по-бионалични. Това е така, защото готвенето разрушава клетъчните стени на растителните храни, което улеснява тялото ви да усвоява определени хранителни вещества“, каза диетологът.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Например, готвенето на броколи може да увеличи наличието на сулфорафан, който играе важна роля за намаляване на риска от хронични заболявания, включително рак. И готвенето на моркови може да увеличи количеството абсорбиран бета-каротин, който помага за производството на витамин А, който е от съществено значение за зрението, имунната система и здравето на кожата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Според експерта изборът при консумация на зеленчуци зависи от това каква хранителна стойност искате да получите. „Съдържанието на витамин С в суровите домати намалява значително по време на готвене, но доматеният сос, например, съдържа значително повече от бионаличния антиоксидант ликопен“, обяснява д-р Рутенщайн.
"С други думи, полезно е да включите в диетата си както пресни плодове, така и ястия, приготвени от тях, без да се притеснявате за загубата на витамини", казва специалистът.
Зеленчуците са вкусни, питателни, полезни за здравето и са източник на лесноусвоими въглехидрати, диетични фибри, витамини и минерали. Те са богати на калций, магнезий, желязо, цинк и витамини А, С, Е, К и В.
Зеленчуците са основните доставчици на диетични фибри, които играят важна роля за функционирането на стомашно-чревния тракт, нормализирането на метаболизма на мазнините и отстраняването на холестерола от тялото. Диетичните фибри не се усвояват или абсорбират в стомашно-чревния тракт, а се преработват от полезната чревна микрофлора.
Освен витамини и минерали, здравословните плодове и зеленчуци съдържат и фитонутриенти, които служат за защита на организма от вредните влияния на околната среда. Фитонутриентите варират в широки граници и се намират в различни плодове, зеленчуци и горски плодове, така че е важно да ядете разнообразни храни на растителна основа всеки ден, за да получите пълната гама от хранителни вещества.
Консумирането на зеленчуци в достатъчни (и дори по-високи от препоръчителните) количества носи много ползи:
- насърчава растежа и развитието на децата;
- увеличава продължителността на живота;
- насърчава психичното здраве;
- осигурява здравето на сърцето;
- намалява риска от рак;
- намалява риска от затлъстяване;
- намалява риска от диабет;
- подобрява здравето на червата;
- подобрява имунитета.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!