Русия продължава да разчита на президента на САЩ Доналд Тръмп за постигане на приемливо мирно споразумение в Украйна, но е подготвена да води война, ако преговорите се провалят, твърдят източници от Москва, цитирани от Bloomberg днес (3 април). Според изданието Кремъл остава невъзмутим спрямо заплахата на Тръмп за налагане на вторични санкции върху руския петрол заради липсата на напредък към примирие. Въпреки това диктаторът Владимир Путин осъзнава, че Тръмп е най-добрата възможност за прекратяване на конфликта и иска да продължи дипломатическите усилия, посочват източниците.
Обещавайки по време на предизборната кампания бърз край на най-големия конфликт в Европа след Втората световна война, Тръмп изрази тази седмица раздразнение от бавния темп на преговорите, като заяви, че е "много ядосан" на Путин. По-късно обаче омекоти тона и изрази увереност, че руският лидер ще "изпълни своята част от сделката".
Кремъл иска повече отстъпки от САЩ
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подчерта, че Русия "предпочита да продължи съвместните усилия за намиране на решение", което изисква време и усилия. Той добави: "Всички биха предпочели да не воюват, а да говорят, и не просто да говорят, а да бъдат чути – нещо, което имаме с настоящата американска администрация."Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор
Русия настоява за допълнителни американски отстъпки, включително облекчаване на санкциите и спиране на оръжейните доставки за Украйна. Когато миналия месец в Саудитска Арабия беше договорена пауза при атаките в Черно море, Москва обяви, че сделката зависи от възстановяването на връзката на една от най-големите руски държавни банки със SWIFT.
Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф изрази оптимизъм за напредъка в преговорите, като Белият дом си беше поставил за цел да постигне примирие до 20 април – срок, който изглежда все по-малко вероятен. Още: Вече в действие: Първа мярка на Тръмп срещу Путин заради Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Русия продължава мобилизацията
Докато дипломатическите усилия продължават, Русия обяви набиране на 160 000 души за пролетния набор – най-голямата военна мобилизация от 14 години насам. Министерството на отбраната увери, че новите наборници няма да бъдат изпращани на фронта в Украйна.
В същото време Русия и Украйна си размениха обвинения за нарушаване на договорения с Тръмп мораториум върху атаките срещу енергийната инфраструктура.
Условията на Путин за мир
Макар Путин да настоява за споразумение с Тръмп, той многократно е подчертавал, че то трябва да реши "първоначалните причини" за конфликта. Сред основните му условия са Украйна да се откаже от членството в НАТО, да приеме ограничения върху въоръжените си сили и да признае фактическата руска окупация на територии в източната и южната част на страната. Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Украйна и нейните европейски съюзници – както и САЩ при предишното управление на президента Джо Байдън – обвиняват Русия в стремеж да подчини съседната си държава.
Въпреки че Тръмп вече е направил значителни отстъпки спрямо руските искания, приемането на всички условия на Путин би го направило да изглежда слаб. Въпреки това, той продължава да настоява за прекратяване на войната, което беше едно от ключовите му предизборни обещания.
Икономически аспекти на сделката
Русия предлага възможност за мащабно икономическо сътрудничество със САЩ, включително в Арктика и в добива на редки земни елементи. В същото време Тръмп притиска Украйна да приеме икономическо партньорство, което ще даде на американските компании контрол върху бъдещите инвестиции в инфраструктурата и природните ресурси на страната. Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
Интересен детайл в търговската политика на Тръмп беше, че Русия беше изключена от новите американски мита, обявени в сряда. В същото време Украйна беше обложена с 10% мито, което според финансовия министър на САЩ Скот Бесент се дължи на прекъснатите търговски връзки с Русия заради санкциите, пише още Bloomberg.
Москва не се притеснява от нови санкции
Група от 50 сенатори в Конгреса на САЩ внесе законопроект за нови санкции, предвиждащ 500% мито за страните, които купуват руски петрол, газ или уран, ако Путин не участва в преговори за примирие или наруши евентуално споразумение.
Въпреки това Кремъл е убеден, че подобни мерки няма да бъдат ефективни. "Тези санкции няма да засегнат толкова Русия, колкото други страни, които се нуждаят от нашия петрол и газ – като Китай, Източна Азия и развиващите се икономики", заяви председателят на финансовата комисия на Държавната дума Анатолий Аксаков.
Перспективи за мир
Анализатори смятат, че Кремъл се надява на лична среща между Путин и Тръмп, на която да бъде договорено прекратяване на войната срещу отстъпки, които ще отслабят Украйна в дългосрочен план. Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му
Същевременно Русия продължава да напредва на бойното поле и има числено и въоръжено превъзходство, въпреки огромните загуби, които според западни анализи надхвърлят 1000 души дневно.
В крайна сметка, докато Кремъл вижда в Тръмп шанс за дипломатическо уреждане на конфликта, той остава готов за продължаване на военните действия, ако преговорите не доведат до желаните резултати.