Ако моделът на тютюнопушенето по целия свят не се промени, повече от 8 милиона души годишно ще умрат от болести, свързани с употребата на тютюн до 2030 година. Пушенето на цигари е причина за повече от 480 000 смъртни случая годишно в Съединените щати, като повече от 41 000 смъртни случая в резултат на т.нар пасивно пушене. Това сочи статистика на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, която беше оповестена в Международния ден за борба с тютюнопушенето (31 май).
Специалистите от центъра са категорични - пушенето е водеща причина за предотвратима смърт.
Според данни на центъра, в момента в световен мащаб употребата на тютюн причинява повече от 7 милиона смъртни случая годишно.
Негативните последници от тютюнопушенето за любителите на цигарите наистина са ужасно много. Цигареният дим може да доведе до сериозни проблеми и при "пасивните пушачи". Особено уязвими в това отношение са бебетата и децата. Новородените, изложени на вредното въздействие от токсините от тютюневия дим, чрез майчино тютюнопушене или майчино излагане на вторичен тютюнев дим, често изпитват намален растеж и функция на белите дробове. Малките деца, изложени на вторичен тютюнев дим, са изложени на риск от поява и обостряне на астма, пневмония и бронхит и чести инфекции на долните дихателни пътища.
Проф. Кристов Цилински, ръководител на European Academy Cancer Center във Виена, се присъединява към призивите в днешния ден да намалите или спрете цигарите още днес. Според него номер едно рисков фактор за всички видове ракови заболявания остава тютюнопушенето. Най-висок е рискът от рак на белия дроб. Въпреки това обаче е важно да се знае, че дори и заклетите пушачи биха намалили риска от заболяването наполовина през следващите 10 години, ако спрат да пушат сега.