Един витамин играе изключително важна роля в секрецията на инсулин и метаболизма на глюкозата, което е пряко свързано с развитието на диабет.
Още: Шамфъстък: Как влияе на кръвното и холестерола
Още: Чай от канела: 7 причини да започнете да го пиете всеки ден
Витаминът, който предпазва от диабет
Витамин Д е мастноразтворим витамин, който получаваме от храна или добавки. Въпреки това, той се произвежда главно от тялото, когато кожата е изложена на слънчева светлина. Изобилието му в организма осигурява устойчивост на имунитета през сезона на инфекциите.
Учени: Този плод сваля кръвната захар с 30% само за няколко часа
Но учените също така отбелязват, че адекватните нива на витамин Д в тялото са свързани с по-добра защита срещу развитието на диабет тип 2.
Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар
Още: Лекар: Болката в тази част на тялото издава проблеми с панкреаса
„Преглед на клинични проучвания установи, че по-високият прием на витамин Д е свързан с 15% намаление на вероятността от развитие на диабет тип 2 при възрастни с преддиабет“, съобщава Annals of Internal Medicine.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане
Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци
По-конкретно, изследователи от Tufts Medical Center проведоха систематичен преглед и мета-анализ на три клинични проучвания, които разглеждаха ефектите от добавянето на витамин D върху риска от диабет. В проучванията хората с преддиабет са приемали добавки, съдържащи витамини и фиктивни добавки (плацебо). Три години по-късно е сравнено състоянието на доброволците. В групата, приемаща витамин Д, случаите на диабет са по-ниски.
Учени: Това е най-добрата риба за предпазване от диабет
По-рано ирландски лекари (University College Dublin) също заключиха, че високите дози витамин Д могат да намалят риска от диабет тип 2. В същото време експертите предупреждават, че подобен прием на витамини крие определени рискове за здравето поради предозиране на веществото.
Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате
Още: Лекар: 5 факта за хляба, които трябва да знаете
Важно: Статията не е заместител на консултацията с лекар, както и на балансираното хранене!