Учени от Медицинския факултет на Станфордския университет установиха, че деменцията може да се развие поради ускорено увреждане на клетките, причинено от мутация в ензима алдехид дехирогеназа 2, съобщава Acta Neuropathologica Communications.
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Зачервяване на лицето след прием на алкохол и риск от деменция
При наличието на коментирания ензим алкохолът не се абсорбира достатъчно добре и в тялото се натрупва ацеталдехид, токсичен продукт от разпадането на етанола, което се изразява в зачервяване на лицето. Мутацията се среща при 560 милиона души на планетата, предимно в източноазиатците. В резултат на това при тях се появява зачервяване на лицето след консумация на алкохол.
5 златни правила за предпазване от деменция
Ако има такава мутация, това означава, че протеинът в клетките не може да разгради ацеталдехида. В резултат на това митохондриите се увреждат от токсините, активността им намалява - това причинява болестта на Алцхаймер.
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Учените откриха начин да възстановят увредените клетки с помощта на молекулата Alda-1. В бъдеще той може да бъде в основата на иновативни лекарства срещу деменция, която в момента се смята за нелечима.
Как алкохолът влияе на мозъка?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Още: Лекар: Пада или се вдига кръвната захар при грип и настинка
Консумацията на алкохол често води до високо кръвно налягане и високи нива на холестерол в кръвта. Това от своя страна може да увреди кръвоносните съдове, които кръвоснабдяват мозъка и да причини съдова деменция. Функцията на паметта също може да пострада.
Хората, които пият много за дълъг период от време, включително пиячите и алкохолиците, са изложени на най-голям риск от причиняване на увреждане на мозъка и развитие на деменция.
Скорошно проучване на учени от Франция установи, че хората, които се пристрастяват към алкохола и развиват здравословни проблеми в резултат на това, са три пъти по-склонни да развият коментираното заболяване, съобщава изданието The Health Site. Тежките пиячи са по-склонни да пушат, да страдат от депресия и да водят нездравословен начин на живот. Всичко това повишава и риска от деменция.
Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция
Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
Авторите на друго проучване, проведено в 19 страни, установиха, че редовната злоупотреба с алкохол съкращава живота с една до две години. Същото проучване предупреждава, че хората, които пият повече от 18 единици алкохол на седмица, рискуват да съкратят живота си с четири до пет години.
Колкото повече алкохол пиете редовно, толкова по-висок е рискът от развитие на различни заболявания. Те включват чернодробно заболяване, рак, инфаркт и инсулт. Настоящите насоки във Великобритания гласят, че мъжете и жените не трябва да пият повече от 14 единици алкохол на седмица, допълва още изданието.
Лекар: Това е най-добрата закуска против деменция
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!