Нивото на холестерола в кръвта на човек е тясно свързано със съня и неговото качество. До този извод стигат британски учени. Изводите от проучването им са публикувани в изданието Експрес.
По колко часа сън на нощ повишават холестерола?
Според учените липсата и излишъкът от сън влияят неблагоприятно на количеството липиди в кръвта.
Изследователите заключават, че ако хората спят по-малко от 5 часа на нощ, те рискуват да повишат нивата на триглицеридите си и да намалят нивата на липопротеините с висока плътност или „добрия“ холестерол. Подобен резултат се наблюдава при тези, които спят повече от 8 часа.
Учени: Ако пиете лекарства за висок холестерол, внимавайте с този плод
В това проучване изследователите също изследват ефектите от продължителността на съня и хъркането върху съдовите заболявания. Те са обсъдили традиционните рискови фактори, начин на живот и психо-емоционални фактори. Участниците в изследването са попълнили въпросник с въпроси за продължителността и качеството на съня.
Учените стигат до извода, че сънят под 6 часа на нощ влияе върху липопротеините с ниска плътност, а хъркането е свързано с нивата на липопротеините с висока плътност. В резултат на това се предполага, че неадекватният сън може да бъде свързан с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания.
„Хората, които съобщават за чести проблеми със съня, са склонни да имат по-високи нива на холестерол“, каза д-р Майкъл Гранднър, един от ръководителите на изследването.
Тези 5 симптома с краката издават висок холестерол
Не е ясно обаче как сънят може да повлияе на нивата на холестерола. Изследователите не могат да определят със сигурност дали това е причина или следствие. Затова планират да направят повече изследвания.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!