Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Израел ще поеме водеща роля в евентуален военен удар срещу Иран заедно със САЩ, ако предстоящите ядрени преговори по оста Вашингтон - Техеран не се увенчаят с успех. Коментарите на републиканеца дойдоха няколко дни след като той изненада израелския премиер Бенямин Нетаняху, обявявайки пред него в Белия дом, че преките преговори между САЩ и Иран за ограничаване на ядрената програма на Ислямската република са започнали и ще продължат в събота. Според секретаря на кабинета на Нетаняху това е дошло като гръм от ясно небе - знаело се е, че ще има разговори, но не и че ще са толкова скоро.
Още: Тръмп: САЩ водят преки преговори с Иран за ядрената му програма
Заплахата на Тръмп
Запитан от репортери в Овалния кабинет в сряда дали ще използва военни средства срещу Иран, ако Техеран не се съгласи на ядрена сделка, Тръмп отговори: „Ако това изисква военни средства, ще ги използваме".
„Израел очевидно ще бъде много силно въвлечен в това - той ще бъде лидерът на това“, каза той. Така за първи път Тръмп изрично заплаши с удар по Иран чрез най-близкия си партньор в Близкия изток.
Бързо обаче той пробва да оттегли коментара си. „Никой не ни води. Ние правим това, което искаме да направим".
Снимка: Getty Images/Guliver
Тръмп заяви, че САЩ „абсолютно“ ще използват военна сила срещу Иран, ако е необходимо, и че има график за това колко време ще им отнеме. Той не даде повече подробности. Според различни съобщения Доналд Тръмп дава на процеса два месеца.
Президентът на САЩ заяви, че насрочената за събота среща на върха в Оман е „началото“ на разговорите за ядрената програма на Иран. Неговият пратеник в Близкия изток Стив Уиткоф ще представлява САЩ, а Иран ще бъде представен от външния си министър Абас Арагчи. Тръмп заяви, че разговорите ще бъдат преки, докато Иран заяви, че те ще се проведат чрез посредник.
Още: Иран обяви, че изоставя хутите, но има няколко уловки
Тръмп: "Искам Иран да бъде велик, но без ядрено оръжие"
"Няма да им позволим да имат ядрено оръжие“, каза Тръмп, цитиран от The Times of Israel. „Ще им позволим да процъфтяват. Искам те да процъфтяват. Искам Иран да бъде велик. Единственото нещо, което те не могат да имат, е ядрено оръжие. Те разбират това.“
Тръмп е по-склонен да се ангажира с дипломация, отколкото с бомбардировки, казват анонимни американски служители пред The Washington Post.
Още: Франция: Военната конфронтация заради ядрената програма на Иран е почти неизбежна
Снимка: Getty Images
Ядрената сделка между Иран, Съединените щати, Русия, Китай, Великобритания и Франция беше сключена през 2015 г. Споразумението означаваше, че Техеран ще позволи на инспекторите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) безпрепятствен достъп до ядрените си съоръжения в замяна на постепенното вдигане на западните санкции и че по-голямата част от обогатения му уран ще бъде изнесена в чужбина. То също така изискваше ключов завод за обогатяване на уран да се превърне в изследователски център. По време на първия си мандат обаче Тръмп изтегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, а оттогава насам иранците развиват ударно мощностите си в сектора, въпреки че публично отричат да вървят към разработване на ядрено оръжие: Нова оценка от САЩ: Иранците за дни могат да обогатят уран за ядрено оръжие.
Напоследък Техеран и Вашингтон се заплашват взаимно, като иранците намекнаха, че са насочили ракети към военната база на САЩ и Великобритания на остров Диего Гарсия в Индийския океан. Там Щатите разположиха поне 6 ядрени бомбардировача.
Още: Иранските военни вече са в повишена готовност заради Тръмп