Човешките чувства в днешно време стават обект на спекула и измами. Ако се влюбите безпаметно онлайн, има голям шанс да се разделите с голяма сума пари. "Над 20 000 са идентифицираните измамни повиквания само към един от телекомите у нас. Регистрираните телефонни измами са 80 само за три месеца, а сумата, която е предадена на измамниците, е над 1,2 млн. лева. Около 25% сме разобличили - на практика всяка четвърта "ало" измама е разкрита". Това каза по Нова телевизия Златка Падинкова - началник на сектор „Измами” в ГДНП.
Изгорели с половин милион лева
Обикновено турски граждани, увлечени по българки, превеждат пари на ало измамници. Общата сума, която са превели, е над половин милион лева.
Още: Колко струва любовта в България? Полицията разкри схема за романтични измами (СНИМКА)
Разбита е престъпна група за „романтични измами” за половин милион лева в пари и злато, каза Падинкова. Запознанствата са ставали в социални платформи, а впоследствие и по телефона.
"Задържаните са осъществявали контакт чрез сайтове за запознанства. Изграждани са любовни доверителни взаимоотношения, а пострадалите изпращали различни суми по разнообразни поводи - битови нужди, данъчни задължения, разноски за пътувания и лечения.
Парите доставяли “мулета“
Тепърва се изяснява броят на потърпевшите. Групата е менажирала не само измамите, но и процеса по осигуряване на финансовите потоци и получаването им чрез "мулета".
Още: Телефонни измамници с масирана атака в Нови пазар
В последните години става известно, че българки извършват измами срещу турски граждани, затова тук извършителките са се представили за македонки. Открити са списъци с имена на чужди граждани. Вероятно са били по-разкрепостени и са провеждали видеообаждания", разкри още тя.
На „романтични измами” в страната предимно стават жертви жени. "Често пъти възрастни дами над 50 години падат в капана. Става дума за емоционално уязвими хора, които имат потребност от любов. Затова са толкова лесни за манипулация.
Снимка iStock
При мъжете е същото, но те по-рядко се поддават. Изкуствен интелект у нас все още не се използва като метод на телефонна или „романтична” измама.
Прекъснете комуникацията
Още: Нает като “муле“: Младеж спаси баба от ало измамници
В Западна Европа обаче с изкуствен интелект се правят обаждания, в които измамници се представят за публични личности, с която жертвата поддържа емоционален контакт.
Методът ”спуфинг”, при който измамници се обаждат на жертвите си, като използват вашия телефонен номер, без дори да разберете, се използват и в България.
Целта е по-голяма достоверност. Ако се искат пари, съветваме да прекъснете връзката, дори да е с познат номер и да го наберете вие", съветва началникът на сектор „Измами” в ГДНП.