Германия пратила негодни оръжейни системи за Украйна? Изтече класифицирана стенограма

14 април 2025, 17:05 часа • 1019 | прочитания

Във военното сержантско училище в Делицш, провинция Саксония, в което се обучават бъдещи командири в Бундесвера, се е състояла среща със заместник-военния аташе на германското посолство в Киев, който по изненадващо ясен и недипломатичен начин е описал опита, който украинците имат с предоставената им германска военна техника, съобщава обществената медия АРД.

В класифицирана стенограма за презентацията, с която са се сдобили обществените медии WDR и NDR, както и вестник „Зюддойче Цайтунг“ (ЗЦ), се изброяват осем оръжейни системи, които Германия е предоставила на Украйна, пише "Дойче веле".

Още: Фридрих Мерц обеща на Украйна ракети "Таурус" за удар по Кримския мост

Ето какво съобщава поверителният документ:

  • Техническите проблеми при самоходната гаубица 2000 са толкова много, че дори поставят под въпрос нейната принципна годност да бъде използвана в реални бойни условия.
  • Като цяло танкът „Леопард 1A5“ се счита за надежден, но поради слабата му броня той „често се използва само като помощна артилерия“. А по-новият „Леопард 2A6“ изисква скъп ремонт, който често не може да бъде извършван на място, т.е. на фронта.
  • Системата за противовъздушна отбрана IRIS-T е много ефективна, но пък боеприпасите за нея са не само твърде скъпи, но и крайно недостатъчни като наличност.
  • Ракетният комплекс „Пейтриът“ пък, който по принцип е „превъзходна оръжейна система“, е неподходящ за използване във война, тъй като превозното средство, което носи установката, е „твърде остаряло, а производителят вече не доставя резервни части“, са казва във въпросния протокол.

Отрезвяващи изводи

Заключението на военния дипломат звучи доста отрезвяващо: „Почти никое германско едрогабаритно оборудване не е изцяло годно за водене на война.“ В доклада се прави и друго заключение: „Сложната техника остава неизползвана (...) Оперативната стойност на свръхмодерната и сложна едрогабаритна техника остава ниска, ако войските не могат да извършват ремонт на място“.

Според източници от Бундесвера Украйна се намира в особена ситуация: фактът, че през последните години множество западни държави са доставили различно оборудване, е принудил украинските въоръжени сили в огромна степен да импровизират. На тях им липсва опит в работата със западни оръжейни системи, а войниците често преминават само съкратено обучение за обслужването им.

Още: "Рамщайн" - рекордна военна помощ за Украйна, и то без САЩ: Кой с какво допринася?

От друга страна не може да се отрече, че по бойните полета в Украйна в момента се тестват в реални бойни условия тези оръжейни системи, които досега са служели на Бундесвера основно за обучение. Освен това те са били разработени отдавна и за други времена, в които например не е имало масово използване на дронове, както сега.

Един пример: заради заплахата, която представляват тези безпилотни летателни апарати, ремонтът на един повреден танк не може да бъде изпълнен в близост до фронтовата линия, разяснява АРД. Ремонтните бригади, които западни оръжейни компании като Rheinmetall поддържат също и в Украйна, са разположени в западната част на страната, далеч от фронтовата линия, или в съседни държави като Полша, се уточнява в публикацията на АРД. А това означава, че повредената едра техника почти не може да бъде ремонтирана на фронта.

Снимка: Getty images

И Германия може да се сблъска с тези проблеми

В средите на Бундесвера се предполага, че в случай на война Германия също може да се сблъска с проблеми, подобни на тези в Украйна. Но се разчита на това, че рамковите условия ще бъдат значително по-добри в Германия – поради наличие на по-надеждна поддръжка, безпроблемна логистика, включително по-кратни срокове за доставка на оборудване, резервни части и т.н.

А в извънредна ситуация, например ако Русия нападне някоя от балтийските държави, би се задействал член 5 от Договора за колективната отбрана в НАТО и може да се наложи Бундесверът да участва във военни действия.

В публикацията на АРД се казва още, че както Rheinmetall, така и други германски оръжейни фирми са отказали да коментират пред WDR, NDR и „Зюддойче Цайтунг“ проблемите при използването на споменатите германски оръжейни системи.

Още: З млрд. евро за Украйна сега, 11 млрд. до 2029: Бюджетната комисия на Бундестага даде зелена светлина за помощта

Въпреки че украинските кадри също са обучени как да ремонтират машините, често минават месеци, преди това да се случи – например с гаубиците. Според представители на Бундесвера често това се дължи на липсващите резервни части, а германската бюрокрация с нейните сложни и продължителни процедури по издаване на лицензи за износ на военно оборудване прави нещата още по-трудни. Така например отдавна е известно, че танковата гаубица 2000 е уязвима система: доклади от Украйна говорят за чести софтуерни проблеми, но също така и технически - цевта на оръдието бързо прегрява, което налага нейната смяна. Като цяло обаче гаубицата се счита за мощна и прецизна оръжейна система, уточнява АРД.

От стенограмата за презентацията на германския военен дипломат в Киев става ясно още, че по-старите германски оръжейни системи са особено ценени в Украйна - именно тези, които Бундесверът вече е свалил от въоръжение. Противовъздушната бронирана машина "Гепард", която се използва предимно срещу руски безпилотни самолети и крилати ракети, се счита за "най-популярната, ефективна и надеждна оръжейна система", според документа. А за пехотния танк "Marder" военното аташе казва следното: "Много популярна бойна машина, използвана без ограничения".

Още: Германия достави на Украйна първата колесна самоходна гаубица RCH 155 (ВИДЕО)

Необходими са "масови, но и високотехнологични" оръжия

„Това обаче не означава, че в бъдеще трябва да се откажем от модерните високотехнологични оръжейни системи“, казва о.з. генерал Ханс-Лотар Домрьозе: "Нуждаем се и от двете: масови и високотехнологични", казва той за АРД.

Един от важните изводи от Украйна назовава говорителката на Зелените по въпросите на сигурността Сара Нани: Тъй като рискът от повреди при модерната и много по-сложна техника е по-висок, се налага да имаме повече налични оръжейни системи. "Вече не можем да мислим в сегашните рамки на малки налични количества. По-скоро трябва да приемем, че тези системи имат дълъг експлоатационен живот и трябва да бъдат обслужвани и след повреда и извършен техен ремонт.“

Източник: "Дойче веле"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес