Баргарското агнешко месо е задължително със син печат. Това значи, че произходът му е от България, категорични са месарите. "Прясното агнешко трябва да е леко подсушено с приятен розов и червеникав цвят. Ако е лигаво, значи месото е замразявано, но се продава за прясно. Кръвчицата още трябва да му стои на месцето, това ще означава, че е добито скоро и няма индикации, че е внос", каза месарят майстор Деян пред Нова телевизия.
Около 30% е вносното агнешко тази година. "От Румъния и Македония е забранен вносът. За сметка на това пък има от Нова Зеландия.
Печатът не се изтрива
Още: Това не е шега: Хапваме старо кенгурско месо от Австралия и Нова Зеландия вместо агнешко
Промоциите в големите вериги подлъгват клиентите. Агнешко за 19 лева за килограм не е нормална цена", казва друг представител на бранша.
Припомняме, че преди два дни от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) увериха, че сините печати не могат да се изтрият или поправят.
350 тона замразено новозеландско месо са постъпили в България от началото на годината, казаха тогава от БАБХ. Като контролен орган ние имаме информация за всички вносни пратки, които постъпват от други държави, и извършваме контрол. Това каза д-р Кремена Стоева от дирекция "Контрол на храните" към БАБХ .
Замразено в края на 2024 г.
Снимка iStock
Още: БАБХ с важни препоръки какво агнешко да купуваме за празниците
За надписа етикета етикета „Произведено на” тя обясни, че той показва датата на размразяване – тогава, когато е поставено в опаковката. И допълни, че датата на първото замразяване на месото е при бизнес оператора. Партидите на въпросното внесено месо са различни, но то е замразявано в края на 2024 година.
Има ли опасност от измами
Припомняме още, че от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация предупредиха, че се готви нова измама на потребителите за между 200 и 250 тона месо.
„Вносът на месо е направен и е още по-голям. Над 350 тона от Нова Зеландия и още 50 тона от Северна Македония. Това е към миналата седмица вноса.
Още: Как да познаем българското агнешко: Разяснения от Агенцията по храните
Това, което е от Нова Зеландия е дълбоко замразено и нищо чудно да е замразено от години.
Ясно е само за вносителя кога е било замразено това месо, но не и за потребителя. Датата на етикета е датата на пакетирането, а не на замразяването“, коментира Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
Още: Колко ще ни струват агнешкото и яйцата за Великден? Говори ръководителят на стоковата борса