Редовната консумация на алкохол засяга мозъка, намалявайки редица от неговите важни когнитивни функции.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Какво се случва с мозъка след консумацията на алкохол?
Дори след пиене на малко количество алкохолни напитки, възстановяването на засегнатите когнитивни функции е много бавно. До това заключение стигнаха учени от британския университет в Бат в свое скорошно изследване, резултатите от работата им бяха публикувани от списание Addiction.
Изследователите са анализирали данни от няколко проекта, които разглеждат как работи мозъкът на втория ден след пиене на алкохол. В резултат на това те откриха, че когнитивните способности страдат най-много - те остават намалени дори когато нивото на алкохол в кръвта вече е много ниско и не се открива от тестове.
Тази храна чисти черния дроб от мазнините и алкохола
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Според учените мозъкът страда поради факта, че алкохолът има мощен диуретичен ефект, карайки тялото да губи много течности. Компенсирайки загубата на влага, вътрешните органи започват да привличат течност към себе си и в резултат на това за мозъка не остава почти нищо, менингите практически се свиват от дефицит на вода. Освен това с течността от тялото се отделят минерали и витамини, необходими за правилно функциониране на организма, включително и за мозъка. В резултат на това се наблюдава намаляване на концентрацията, вниманието, способността за фокусиране и времето за реакция.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Експертите подчертават, че след пиене на алкохол мозъкът не може да се възстанови в продължение на много часове. Те са убедени, че махмурлукът може да има много по-сериозни последици за ежедневните дейности и професионални задължения, отколкото много хора предполагат.
„Алкохолът засяга човек не само когато е пиян, но и през периода, необходим за възстановяване на силите му. При всеки човек той е различен. Нашият мозък се възстановява по-бавно, отколкото си мислим“, предупреждават авторите на проучването, цитирани от изданието The Health Site.
Лекар: Всички правим това, но този навик вреди на черния дроб повече от алкохола
Още: На какъв лекар се ходи най-често при проблеми с жлъчката?
Още: На какъв лекар се ходи при проблеми с лимфните възли?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!