Водата е напитката, която ежедневно консумираме - тя е от първостепенно значение за нашето здраве. Но освен важни минерали в нея се съдържа и микропластмаса, която е токсична за тялото ни. Това токсично вещество се съдържа още във въздуха, всички преработени храни, почиставащи и перилни препарати козметика и др. Учените наскоро откриха, че хората всъщност отдавна използват един от най-ефективните методи за премахването на микропластмасата от питейната вода.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Експерти по биомедицинско инженерство и изследване на микропластмаси от Медицинския университет в Гуанджоу и Университета в Джинан (и двата в Китай) споделиха своето откритие за този древен метод. Техният експеримент показа, че кипването на вода, богата на калций (твърда вода), премахва повече от 80% от микропластмасата от нея.
Чаша топла вода на гладно - лекар разкри как влияе на холестерола
Варенето премахва пластмасата от водата
По време на експеримента това предположение беше потвърдено. Почистващият ефект е най-изразен при проби с високо съдържание на калций, съдържащи 300 милиграма CaCO3 на литър. Варенето позволи да се премахнат до 90% от микропластмасата, присъстваща във водата. В по-малко твърда вода (по-малко от 60 милиграма CaCO3 на литър), кипенето премахва 25% от добавената микропластмаса.
Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
По този начин изследователите показват, че проблемът с пречистването на питейната вода от микропластмаса може да бъде решен не само с помощта на скъпи модерни системи за филтриране, но и с такъв прост и изпитан във времето метод като кипене, който също осигурява дезинфекция.
Учените също така добавят, че остатъците от котлен камък във водата могат да бъдат отстранени през хартиен филтър за кафе. За целта тя е необходимо тя предварително да се кипне.
Колко вода трябва да пиете, за да отслабнете - отговор на диетолог
Важно: Статията е единствено с информативна цел! Предоставената в нея информация не замества балансиранотп хранене и консултацията със специалист!
Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина