За да разберете дали човек има някакво когнитивно увреждане или деменция, можете да го помолите да нарисува циферблат на часовник със стрелки, показващи определен час, пише изданието The Health Site. Това е прост тест, който можете да използвате дори у дома.
Teст за деменция у дома
Времето и часовниците са неща, с които човек взаимодейства всеки ден и на теория не би трябвало да има проблеми с рисунката. Ако човек не е в състояние да си спомни нещо, което ежедневно го съпътства през целия му живот, това означава, че нещо не е наред. Проблемът с определянето на часа е един от ранните признаци на деменция, но не е особено забележим.
Лекар: Това е безопасната доза кафе, която предпазва от деменция
Този тест тества няколко способности на пациента наведнъж: ориентация във времето, памет, възприятие, визуално-пространствена ориентация и праксис, тоест колко гладко човек рисува.
Резултатът от теста се оценява по 10-точкова скала:
- 10 точки - нормата, начертан е кръг, цифрите са на правилните места, стрелките показват определеното време;
- 9 точки - незначителни неточности в местоположението на стрелките;
- 8 точки - грешките в позицията на стрелките са по-забележими (една от стрелките се отклонява с повече от час);
- 7 точки - двете стрелки показват грешно време;
- 6 точки - стрелките не показват зададения час;
- 5 точки - неправилно поставяне на цифрите върху циферблата;
- 4 точки - загубена е целостта на часовника, някои от цифрите липсват или са разположени извън кръга;
- 3 точки - циферблатът и цифрите вече не са свързани помежду си;
- 2 точки - пациентът се опитва да изпълни задачата, но не успява;
- 1 точка - пациентът не се опитва да следва инструкциите на лекаря;
Оптималният вариант е 10 точки. Останалите резултати показват когнитвен спад и необходимостта от консултация с лекар, който съответно може да постави конректна диагноза или да я отхвърли.
Сред най-честите симптоми на деменция са:
- Нарушаването на паметта - хората с деменция често срещат трудности при запомнянето на наскоро научена информация и трябва да разчитат на приятели, семейство и собствените си бележки. Забравянето е чест спътник на възрастните хора.
- Трудности при планиране или решаване на проблеми. Хората с деменция трудно се придържат към план, като например да следват рецепти при готвене или да следват знаци и светофари, когато шофират.
- Самостоятелното решаване дори на ежедневни проблеми също се превръща в изключително трудна задача. Помощ може да е необходима не само при действителното плащане на сметката, но и при проста аритметика, като например събиране на числа от различни елементи, за да получите общата сума на разходите.
- Трудност при изпълнение на познати задачи. На хората с деменция често им е трудно да извършват дори нормални дейности, като промяна на настройките на телевизора, работа с компютър, приготвяне на чай или намиране на познато място.
Как да избегнем деменцията - 6 ключови навика
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика!