Противно на общоприетото схващане, по-голямата част от солта, която консумираме, не идва от солницата, поставена на масата.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Според Blood Pressure UK около три четвърти от солената съставка, която хората консумират, е скрита в консумираната от тях храна, пише британското издание Express. Подуването на ръцете е един от индикаторите за прекаляване с коментирания компонент.
Последствия от прекаляването със солените храни
Солената съставка кара тялото да задържа вода, която може да проникне в тъканите и да причини подуване.
Колко сол се слага на 1 литър вода за кисело зеле
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Следователно пръстите могат да се подуят в резултат на консумация на твърде много от тази често срещана съставка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Когато консумирате твърде много от популярната подправка, тялото ви задържа натрий и увеличава количеството течност извън клетките ви.
„Това не е незабавна реакция след хранене, но ако забележите подуване в тези области през следващите 24 часа след консумация на солени храни, може да се дължи на това“, казва Пипа Хил, диетолог и основател на The Weight Loss Guru.
Още: На какъв лекар се ходи най-често при проблеми с жлъчката?
Още: На какъв лекар се ходи при проблеми с лимфните възли?
Тя също така отбеляза, че е най-добре да посетите лекар, ако това се случва многократно, тъй като може да е признак за по-сериозни здравословни проблеми.
„При излишък натриев излишък в организма могат да се появят оплаквания като сухота в устата, жажда, обща слабост, дискомфорт в лумбалната област, подуване, високо кръвно налягане (над 140/90 mm Hg), нарушена концентрация, често уриниране, главоболие, повишен апетит, което от своя страна води до наднормено тегло и затлъстяване“, казва експертът.
Тя отбелязва още, че при повишена консумация на натрий тялото започва да задържа течност, подуването се увеличава и обемът на циркулиращата кръв се увеличава. Всичко това, според лекаря, може да доведе до развитие на артериална хипертония, която от своя страна има отрицателен ефект върху работата на сърцето. На този фон органът започва да работи с удвоена сила, което с течение на времето води до повишено износване. Поради това рисковете от инфаркти и инсулти нарастват с годините.
Освен това прекомерната консумация на солената съставка може да доведе до нарушена бъбречна функция, появата на камъни в пикочната система и нарушаване на фосфорно-калциевия метаболизъм, което води до риск от развитие на остеопороза.
„Препоръчвам да сведете до минимум бързо хранене, колбаси, пушени меса, консерви, преработени меса, мариновани храни, снаксове, чипс, соев сос, кетчуп, майонеза, мазни сосове и солени сирена във вашата диета. По-добре е да не солите храната в процеса на готвене, а да използвате различни подправки (куркума, хмел сунели, кориандър и др.). Ще бъде по-полезно да добавите малко йодирана сол към готовото ястие. Погрижете се за здравето и храненето си, а превенцията винаги е по-добра от лечението!", обобщава диетологът.
Oще: Сложете сол под възглавницата си и вижте какво ще се случи
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!