Грижата за костите и ставите е от изключително значение в средна и напреднала възраст.
Още: 10+ МАЛКИ ТАЙНИ да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Ендокринологът д-р Надежда Фетисова споделя кои са витамините, които трябва да приемате, за да подобрите здравето на костно-ставния си апарат.
Най-добрите витамини за здравето на костите и ставите
Подходящите витамини допринасят за здравината и еластичността на костите и ставите в човешкото тяло и е много важно да се следи за съдържанието им в храната.
Витамините D и K2 са на преден план в това отношение, тъй като участват в изграждането на костите. Според д-р Фетисова човек трябва да получава най-малко 500 единици витамин D на ден и най-малко 50 mg витамин К.
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Лекар: Никога не пийте тези витамини заедно
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Естествено един от най-важните минерали за костите е калцият. Възрастните се нуждаят от най-малко 1000 mg калций, а бременните жени и тийнейджърите от по-големи количества - до 1500 mg. Същевременно повечето хора получават не повече от 400 mg калций на ден с храната, така че липсващата доза може да се набави чрез прием на хранителни добавки с витамини и минерали.
Д-р Фетисова съветва да изберете холекалциферол - най-лесно усвоимата форма на витамин D, и менахинон-7, който ви позволява да получите необходимата доза витамин К2. Приемът на двете добавки балансира нивата на калций в организма.
Важно: Тази статия има за цел единствено да ви информира! Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти от приема на добавки и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се обърнете към лекар!
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?