Цената на макадамията на едро е почти два пъти по-висока от тази на бадемите, което прави тази ядка най-скъпата в света. Защо това е така?
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Благодарение на богатия си маслен вкус, макадамията е обичана храна и се ползва много в сладкарството. В държави като Китай и САЩ е особено популярна, пише Insider.
Основната причина за високата ѝ цена е бавният процес по отглеждането. Има десет вида дървете макадамия, но само два от тях раждат ядките, които можем да консумираме. Отнема между 7 и 10 години едно дърво да започне да дава ядки.
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
Родината на макадамията е Австралия. Още аборигените са си хапвали от тази вкусна храна, като са я наричали "киндал". Когато обаче идват британските колонизатори, тя е кръстена на д-р Джон Макадам. За първи път дървета макадамия обаче започват да се отглеждат комерсиално не в Австралия, а на Хаваите. Там климатът е перфектен за тях - чести валежи, богата почва, топло време.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Макадамията е с твърда обвивка, която обикновено трябва да се маха на ръка и заради която не може да се каже веднага кои са узрелите ядки. Това прави процесът по отглеждане и обработване още по-трудоемък и скъп.
Преди хората смятаха макадамията за нездравословна поради високото количество мазнини. В действителност обаче мазнините в нея съдържат полезни вещества, които ускоряват метаболизма и помагат на тялото да поддържа подходящите нива инсулин.
Още: Доматен сок - еликсир за сърцето
Още: Учени: Това е най-добрата подправка при болка в мускулите
Миналата година цената на макадамията достигна рекордни стойности в САЩ. А Китай, която внася доста големи количества, вече започна и собствено отглеждане. Търсенето обаче все още надхвърля предлагането.