Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тиква, червено цвекло и много горски плодове. Какви храни са полезни за черния дроб?

04 август 2024, 16:00 часа

Черният дроб е най-"тихият" орган. Той не боли и "крие" проблемите си, но в същото време именно черният дроб носи огромен товар. Той приема всички хранителни вещества от червата, филтрира ги, участва в преработката на мазнините, важна част от синтеза на белтъчини и много други процеси. Много витамини и вещества се съхраняват в черния дроб.

В същото време около работата на черния дроб има много митове и спекулации. "Хората все по-често се опитват да "гонят жлъчката", да "почистват черния дроб", за да го накарат да работи по-добре, пият така наречените "чернодробни" лекарства, - казва Виктория Погосян, гастроентеролог. - Но най-често народните рецепти и средства не действат. Черният дроб няма нужда да се почиства!".

Кои храни са ключът за здрав черен дроб

Храни, полезни за черния дроб

Здравият черен дроб и черният дроб с патологии изискват различен подход. За втория е много важна консултацията и лечението с компетентен специалист. Лекарят ще назначи лечение и специална диета, като се съобрази с резултатите от анализите и състоянието на пациента.

Здравият черен дроб не се нуждае от специални продукти, суперхрани и сложни процедури за "почистване".

"Основата на здравето на черния дроб е движението, фибрите и ограничаването на захарта, сладкишите и бързата храна", обяснява Погосян. - Основните храни, които ще се харесат на черния дроб, са тиквата, цвеклото и горските плодове като малини, череши и боровинки."

Посочените по-горе храни са много богати на витамини А, витамини от група В, фосфолипиди и антиоксиданти, които се считат за градивни елементи на чернодробните клетки. "Ако наистина искате да си похапнете сладко, можете да ядете не повече от 25 грама черен шоколад на ден, тъй като той също спада към антиоксидантите", допълва експертът. Кафето също се причислява към продуктите, които съдържат антиоксиданти, но не трябва да консумирате много кафе на ден - максимум 400 мл на ден, т.е. две чаши. "Най-добре е да замените кафето със зелен чай - предлага гастроентерологът, - той също съдържа кофеин и антиоксиданти, но тази напитка е по-безопасна за зъбите".

Важно е да разберете как да се храните и да поддържате черния дроб, ако вече имате проблеми с този орган. Консултация с лекар, прием на лекарства, разбира се, диетата не отменя, но правилното хранене може да помогне при лечението. Както отбелязва Виктория Погосян, най-често страдаме от три чернодробни заболявания: неалкохолна мастна чернодробна болест, токсичен хепатит и цироза.

7-те най-добри храни за черния дроб

Неалкохолна мастна чернодробна болест

"Най-често откриваната патология. Същността ѝ се крие в прекомерното натрупване на мастни клетки в чернодробната тъкан при липса на злоупотреба с алкохол", обяснява специалистът. - Заболяването често се открива при пациенти с диабет, висок холестерол, прекомерно телесно тегло, метаболитни нарушения. Въпреки че в някои случаи то се среща като самостоятелно заболяване".

Основата на лечението тук е промяна в начина на живот и хранителните навици: преминаване към нискокалорична диета, ежедневна физическа активност. Желателно е да се изключат брашното, тортите, шоколадът, сладките газирани напитки, бързата храна и т.н. Такива пациенти са идеално подходящи за средиземноморския тип диета, при която чинията е изпълнена с разнообразни зеленчуци, риба, птици, постни разновидности на месото.

Токсичен хепатит

В организма навлизат вещества, които предизвикват токсична реакция на черния дроб. "Това могат да бъдат алкохол, хранителни добавки в големи количества или със съмнително качество, възможни са и реакции към редица лекарства", уточнява Погосян. В този случай е особено важно да се свържете с лекуващия лекар, за да се установи степента на увреждане на чернодробните клетки.

Храненето също е важно да се съгласува с лекаря, защото то зависи от степента на увреждане на чернодробните клетки: при минимални промени в диетата не се налага корекция, просто трябва да се откажете от "токсичните" продукти. Те включват алкохол, прекомерни количества пушени, мазни, пържени, бързи храни, майонезени сосове.

Цироза

"Струва си да се отбележи, че това вече е крайната точка, когато чернодробната тъкан многократно е подложена на активно възпаление и клетките ѝ умират, като се заместват от фиброзна (белези) тъкан", казва гастроентерологът. - Нито пациентът, нито лекарят не могат да не забележат тези промени. Но често симптомите се пренебрегват до последно и човек идва при специалист в крайно занемарено състояние. В диетата на пациентите с цироза вече се ограничават не само токсичните вещества, но и се свежда до минимум приемът на белтъчини - месо, млечни белтъчини, гъби, бобови растения и т.н., както и на сол".

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес