Тези храни намаляват с 50% риска от деменция и пазят мозък здрав до страрини

30 март 2023, 04:30 часа

Ново проучване показва, че богатите на магнезий храни, като зеленолистни зеленчуци, ядки и пълнозърнести храни, могат да намалят риска от деменция, съобщава „Дейли Рекърд“.

Още: Кой и защо НЕ трябва да яде лук?

Още: По кое време на деня е най-добре да се ядат ядки, за да са най-полезни

Изследователите твърдят, че по-високият прием на магнезий в храната от по-млада възраст може да ни предпази от невродегенеративни заболявания и влошаване на когнитивните способности, когато навършим 40 години.

Установено е, че тези, които консумират повече от 550 милиграма магнезий всеки ден, имат мозъчна възраст, която е с приблизително една година по-млада, когато навършат 55 години, в сравнение с човек с нормален прием на магнезий от около 350 милиграма дневно.

Проучването, публикувано в European Journal of Nutrition, установява, че при участниците, които са увеличили приема на магнезий с малко над 40%, се наблюдава по-малко свиване на мозъка.

Още: 5 безумни мита за меда, в които (почти) всички все още вярват

Още: За какво говори постоянно високата температура без други симптоми?

Учените са накарали повече от 6000 когнитивно здрави участници от Обединеното кралство - на възраст от 40 до 73 години - да попълва онлайн въпросник пет пъти в продължение на 16 месеца, докато консумират ястия с различно съдържание на магнезий.

Учени: Това е най-здравата кръвна група, хората с нея живеят много по-дълго

"Нашето проучване показва, че 41-процентно увеличение на приема на магнезий може да доведе до по-малко свързано с възрастта свиване на мозъка, което се свързва с по-добра когнитивна функция и по-нисък риск или отложена поява на деменция в по-късна възраст", казва водещият автор и докторант Хаула Алатек от Националния център по епидемиология и здраве на населението. "Това изследване подчертава потенциалните ползи от храната с високо съдържание на магнезий и ролята, която той играе за насърчаване на доброто здраве на мозъка."

Броят на хората по света, диагностицирани с деменция, се очаква да се увеличи повече от два пъти - от 57,4 милиона през 2019 г. до 152,8 милиона през 2050 г., което ще доведе до по-голямо натоварване на здравните услуги.

Още: Не копривата, а тази билка е по-полезна дори от спанака

Още: Лекар: Този продукт е по-вреден за черния дроб от алкохола

"Тъй като няма лек за деменцията, а разработването на фармакологични лечения е неуспешно през последните 30 години, се предполага, че по-голямо внимание трябва да се насочи към превенцията", казва съавторът на изследването д-р Ерин Уолш. "Нашето изследване може да послужи за разработването на интервенции в областта на общественото здраве, насочени към насърчаване на здравословното повлияване на мозъка чрез диетични стратегии."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Калоян Мирчев
Калоян Мирчев Отговорен редактор
Новините днес