Фибрите са една от полезните съставки в зеленчуците, за които е известно, че подобряват храносмилането, намаляват глада, регулират нивата на захарта и свалят холестерола. Ако се търси именно последният ефект, най-добри в това отношение са домати, броколи, зеле, патладжан и грах, според руския диетолог д-р Инна Зорина.
Зеленчуци за нормализиране на холестеролните нива
Един среден домат съдържа около 1,5 грама фибри. В същото време доматите са с ниско съдържание на въглехидрати и като цяло в състава им има приблизително 94% вода. Съдържат още органични киселини, пектин, витамини А, С, РР, К и др. А по съдържание на магнезий и желязо доматите като цяло заемат едно от първите места сред продуктите. Освен това естественото багрило с антиоксидантни свойства, ликопенът, е отговорно за наситения им червен цвят на доматите.
Учени: Не виното, а този алкохол сваля холестерола
„Колкото по-червен е доматът, толкова по-голяма е концентрацията на ликопен в него“, казва диетологът Ирина Торопигина.
В пресните домати, в зависимост от яркостта на цвета, количеството му достига до 50 mg/kg. Освен това доматите намаляват повишават еластичността на стените на артериите и са ефективни при предотвратяването на рак.
Сто грама патладжан съдържат 3 грама фибри. Това количество е в суров вид. По време на топлинна обработка част от диетичните фибри се губят. Което обаче не прави патладжаните безполезни. Изключение е, ако сте ги изпържили в много олио.
В противен случай патладжаните могат да предотвратят образуването на холестеролни плаки и са полезни за профилактика на атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания, придружени от отоци.
Грахът като цяло е безспорен лидер по количество фибри – 5 грама на 100 грама продукт.
Броколите съдържат достатъчно количество диетични фибри, които намаляват нивата на холестерола в кръвта - 2,6 грама фибри на 100 грама продукт.
„Благодарение на фибрите в състава си, броколите облекчават храносмилателната система, помагат за стартиране на метаболизма и подобряват работата на стомашно-чревния тракт. Подобно на други продукти, съдържащи груби фибри, броколите не се абсорбират от стените на червата, а обгръщат преработената храна и я извеждат от тялото“, казва д-р Ина Зорина.
В резултат на това чревната перисталтика намалява холестеролните нива, приети с храната, приблизително 15%. Освен това броколите са богат източник на витамини, фолиева киселина, калий, фосфор, желязо и други полезни вещества. Благодарение на този състав те помагат за подобряване на зрението, укрепват костите и ставите и насърчават загубата на тегло.
Още: Кардиолог разкри как да свалите холестерола без да се отказвате от любимите си храни
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика и самолечение!