Не е тайна, че зеленчуците са едни от най-добрите храни за имунитета. Те гъмжат от основни хранителни вещества, които тялото ви използва, за да защити клетките и да се бори с микробите, причиняващи болести. Но ако един зеленчук излезе на върха, кой би бил той? Диетолог разкрива най-добрия зеленчук за имунитет - плюс защо е толкова страхотен и как да ядете повече от него.
Още: Този ежедневен навик тихо уврежда сърцето и органите ви: Вероятно го правите и в момента
Зеленчук за имунитет
Що се отнася до имунната подкрепа, червените чушки печелят първо място, според Кристен Лоренц, регистриран диетолог.
„Червените чушки са пълни с имуноподдържащи хранителни вещества, особено витамин С и витамин А“, обяснява Лоренц. Бързо обобщение: Витамин С поддържа активността на неутрофилите, вид бели кръвни клетки, които помагат на тялото да се бори с патогени (т.е. болестотворни микроби), отбелязва Лоренц. Той също така може да се похвали с антиоксидантни свойства, което означава, че предпазва здравите клетки от увреждане. Нещо повече, витамин С насърчава образуването на колаген , което е „решаващо за поддържане целостта на кожата и лигавиците, което е първата линия на защита на тялото ни срещу патогени“, споделя Лоренц.
Всъщност червените чушки имат повече витамин С от портокалите, популярен плод, който често се свързва с имунитета. „Докато среден портокал осигурява около 70 mg витамин С, червена чушка с подобен размер съдържа 150 до 190 mg“, казва Лоренц. „Това богато съдържание на витамин С поддържа позицията на червения пипер като един от най-мощните естествени източници на този имуностимулиращ витамин – сред плодовете и зеленчуците“, добавя тя.
Още: 8 храни, които лекарите препоръчват при високо кръвно: №4 ще ви изненада
Що се отнася до витамин А? „Червените чушки са богати на бета-каротин, предшественик на витамин А“, казва Лоренц. (С други думи, бета-каротинът се превръща във витамин А в тялото.) Витамин А участва във функцията на Т-клетките и В-клетките, които са важни компоненти на имунната система, отбелязва Лоренц. Той също така помага за производството на антитела и отговора на имунните клетки, като гарантира, че тялото ви може ефективно да се бори с микробите. Освен това, подобно на витамин С, витамин А е необходим за здрава кожа и лигавици, „които действат като физически бариери срещу патогени“, казва Лоренц.
Според Лоренц, червените чушки също предлагат витамин Е, фолиева киселина и малки количества цинк и селен. Витамин Е е антиоксидант, който работи с витамин С; заедно, дуото защитава клетъчните мембрани, като по този начин поддържа имунните клетки, отбелязва Лоренц. „Фолатът е от съществено значение за синтеза на ДНК, което помага за производството и узряването на имунните клетки, докато цинкът и селенът са микроелементи, които засилват имунния отговор, подпомагайки заздравяването на рани и намалявайки възпалението“, казва Лоренц.
Още: Заложете на тези 5 протеина за вечеря – топят килограмите, докато спите
И накрая, червените чушки съдържат фибри, хранително вещество, което поддържа червата – и чревните бактерии – във върхова форма. Това допълнително допринася за имунната функция, тъй като за оптимален имунен отговор са необходими здрави черва .
Какво ще кажете за зелените, жълтите и оранжевите чушки?
Противно на общоприетото схващане, различните цветни чушки не са от различни растения. Всички те са от едно и също растение, но имат различна степен на зрялост.
По-конкретно, червените чушки са напълно узрели на лозата, докато другите цветове са по-малко узрели. „Този процес на зреене подобрява както витамин С, така и бета-каротина, което прави червените чушки по-добри за имунната функция в сравнение с други цветове“, казва Лоренц.
Още: Естроген: Как хормонът може да промени настроението и емоциите на жените
Как да ядем повече червени чушки
Сега, след като разбирате напълно имуностимулиращите сили на червените чушки, ето как да ядете повече от тях!
- Закуска със сурови филийки
Според Лоренц червените чушки са по-сладки от техните зелени, жълти и оранжеви двойници, така че са задоволителни за лека закуска. „Опитайте да съчетаете резени сурови чушки с хумус или салата от риба тон, които предлагат фибри и протеини, за да сте сити за по-дълго време“, казва Лоренц.
Още: При диабет: Тези плодове могат да повишат кръвната ви захар – трябва ли да ги избягвате
- Добавете ги в супа
Вземете съвет от Лоренц и добавете печени чушки към следващата си крем супа. Те ще подобрят кремообразността и съдържанието на витамини в ястието, като ще ви осигурят двойни ползи. Опитайте ги във веганска кремообразна доматена супа, супа от моркови Хариса или супа от тиква от червена леща с лимон.
- Направете пълнени чушки
„Често зелените чушки се използват за рецепти за пълнени чушки, но лесна замяна е вместо това да използвате червени чушки“, казва Лоренц. „Заредете го със смляно, подправено пуешко и ориз, отгоре със сирене и изпечете във фурната за балансирано, богато на хранителни вещества ястие.“ За обрат без месо, пропуснете пуешкото и вместо това използвайте боб, леща или натрошено темпе.
Още: Тайната за по-добра памет: Как магнезият може да спре когнитивния спад при възрастни хора