Ново проучване разкрива кои са най-добрите видове упражнения за пациенти с диабет тип 1.
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Изследването е ръководено от Федералния университет на Долината в Сан Франциско в партньорство с университета в Стафордшир, за да се проучи оптимизирането на тренировките за пациенти с диабет.
Още: Как ви алармира тялото при проблем с холестерола: 5 признака
„Това проучване е важно, тъй като на пациентите с диабет често им липсва мотивация за физически упражнения като средство за справяне със състоянието им“, обяснява д-р Пуя Солтани от университета в Стафордшир.
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
„Една от причините за това е, че физическата активност може да доведе до спад на кръвната захар, което причинява дискомфорт и демотивация. Изследвахме дали видът на физическата активност може да смекчи тези спадове на кръвната захар.“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
19 души с диабет тип 1 участват в две рандомизирани проучвания за измерване на гликемичните и сърдечносъдовите реакции след интервални упражнения и непрекъснати упражнения.
Всички участници са участвали в 30-минутни умерени аеробни упражнения на бягаща пътека.
Интервалната аеробна сесия е включвала редуване на 1-минутни интервали при 40 % и 60 % от очакваната максимална консумация на кислород (VO2max). Непрекъснатите упражнения се извършват при 50% от VO2max.
Още: Доматен сок - еликсир за сърцето
Още: Учени: Това е най-добрата подправка при болка в мускулите
Сърдечната честота, кръвното налягане и нивата на кръвната глюкоза са измерени преди, непосредствено след и 20 минути след сесиите. Оценени са също така степента на възприемане на усилието и нивата на удоволствие.
При различните полове и сесии са установени сходни стойности на сърдечно-съдовата активност, степента на възприемане на натоварването и нивата на удоволствие.
Изследването обаче установява разлики в нивата на кръвната глюкоза между участниците от мъжки и женски пол, като при мъжете намалението е по-голямо.
Мъжете показват по-висока степен на намаляване на кръвната глюкоза непосредствено след и 20 минути след продължителни аеробни упражнения, както и непосредствено след интервални упражнения.
За разлика от тях, жените показват намалени стойности на кръвната глюкоза само след продължителни упражнения.
Констатациите показват, че разликите между половете са важни при предписването на физически упражнения за пациенти с диабет тип 1, за да се избегне по-голямо понижение на глюкозата, което може да доведе до епизоди на хипогликемия.
Д-р Хорхе Луис де Брито-Гомес от Федералния университет в Сан Франциско казва: „Нашето проучване показа, че при пациенти от мъжки пол интервалните упражнения, като например кратки периоди на ходене, са за предпочитане, когато започват с ниски нива на кръвната захар. Обратно, продължителните упражнения, като бягането, са по-подходящи за тези с по-високи начални нива на кръвната захар. Тези подходи могат да помогнат за предотвратяване на внезапни спадове на кръвната захар."
Още: Мускулни болки: Естествен лек, който действа
„За пациентките както интервалните, така и непрекъснатите аеробни упражнения изглежда са ефективна отправна точка. Надяваме се, че тези констатации показват, че трябва да се обмислят специфични за пола препоръки за предписване на аеробни упражнения, особено за мъже с нередовни нива на физическа активност.“