Не само храносмилането, но и имунитетът и дори регулирането на настроението зависят от баланса на чревния микробиом. Това се казва в статията на изданието Eating Well. Изданието се позовава на съветите на диетолози, които назовават обичайните храни, полезни за здравето на червата. Те включват бобови храни, лук, чесън, овесени ядки, ядки.
Най-полезните храни за червата и имунитета
Бобови растения: консервиран боб, черен боб, нахут са източници на фибри и растителни протеини. Разтворимите фибри, намиращи се в боба, действат като пребиотик, подхранвайки полезните бактерии в червата и балансирайки микробиома. Освен това, според диетолога Джена Волпе, неразтворимите фибри абсорбират вода и увеличават обема на изпражненията, като помагат за по-лесното и по-здравословно прочистване на червата.
Как високата кръвна захар влияе на дебелото черво и коя стойност е най-опасна?
Лук: Съдържа много пребиотични фибри, особено фруктоолигозахариди (FOS). Тези фибри спомагат за стимулиране на растежа на полезни бактерии като бифидобактерии и лактобацили.
„Тези бактерии поддържат балансиран чревен микробиом, който е от решаващо значение за храносмилането, имунната функция и цялостното здраве“, обяснява диетологът Сам Шлайгер. Освен това, казва той, лукът е една от най-богатите храни на пребиотици, съдържащи между 100 и 240 mg на грам, така че редовното им консумиране ще помогне за подобряване на здравето на червата и ще подпомогне храносмилането и усвояването на хранителни вещества.
Чесън: Съдържа пребиотични фибри като инулин и FOS, които хранят полезните бактерии. Освен това има антимикробни свойства, което помага за контролиране на вредните бактерии.
Овесени ядки: Високо съдържание на бета-глюкан, вид разтворими фибри, които образуват гелообразно вещество. Този процес помага за забавяне на храносмилането, насърчава по-доброто усвояване на хранителните вещества и подхранва полезните чревни бактерии.
Ядки: те са източник на протеини и съдържат фибри, които са полезни за червата. Според д-р Аманда Сауседа всеки вид има своите уникални предимства. Редица проучвания показват, по-специално, ползите от фъстъците и шам фъстъците, които могат да увеличат броя на полезните бактерии. Като цяло, за максимална полза, трябва да ядете различни видове ядки.
Ядките съдържат антиоксиданти, известни като полифеноли, които могат да предпазят клетките от „лошия“ LDL холестерол и от увреждане, причинено от свободните радикали.
Въпреки че се считат за висококалорична храна, ядките могат да ви помогнат да отслабнете.
Бадемите насърчават загубата на тегло, а не наддаването на тегло. Шамфъстъкът също помага за отслабване.
Как зеленият чай влияе на червата?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!