Яденето на много плодове помага за укрепване на тялото. Но полезни ли са консервираните опции под формата на компот? Отговор на този въпрос дава диетолът д-р Джилиан Кубала.
Полезни ли са компотите?
Консервираните плодове имат както предимства, така и недостатъци. Те осигуряват витамини, минерали, фибри. Прасковите, ананасите, крушите и мандарините, които се продават консервирани, обикновено съдържат фибри, витамин С и други витамини и минерали.
Лекар: Комотът от този плод може да се превърне в отрова заради грешка, която всички правим
"Диетите с високо съдържание на плодове се свързват с намалена вероятност от развитие на сърдечни заболявания, някои видове рак (включително рак на гърдата, белия дроб, колоректален рак, простата, стомах) и диабет тип 2", казва д-р Кубала.
По правило консервираните плодове са по-евтини от пресните. Те могат да бъдат добра алтернатива, ако сте с ограничен бюджет.
"Недостатъците на консервираните плодове включват наличието на добавена захар и голямо количество бисфенол А (BPA). Последното съединение се намира във вътрешната обвивка на кутиите и е вредно за здравето. Някои изследвания предполагат, че хроничното излагане на тези вещества може да увреди растежа и развитието, да повлияе отрицателно върху плодовитостта и ендокринната функция, да потисне имунната система и вероятно да увеличи риска от рак", допълва д-р Кубала.
Плодовете, които се слагат в компот, съдържат различни витамини. Например напитките от касис, ягоди, праскови и сливи съдържат много витамин С.
Компотите съдържат вода, която спомага за поддържането на нормални нива на течности в организма. Тази напитка е особено добра за тези, които изпитват затруднения да си набавят вода за пиене в горещо време. Например за деца. Но не бива да прекалявате и с компота.
Фибрите в компотите помагат за поддържане на оптимална чревна микрофлора и спомагат за борбата с възпалителните процеси. И при редовна употреба това вещество намалява до минимум вероятността от рак на дебелото черво.
Въпреки че компотите са по-малко сладки от газираните напитки, те все пак съдържат захар. Тази напитка може да предизвика скок в нивата на кръвната захар, което може да бъде опасно за хора с диабет или предразположение към заболяването.
Компотът е висококалорична напитка, защото съдържа много захар. Не се препоръчва да се пие в големи количества за тези, които искат да отслабнат.
По време на приготвянето на компот някои хранителни вещества се губят поради високи температури. Някои важни диетични фибри също се губят по време на варене.
Поради високата киселинност на плодовете, компотът може да предизвика дразнене на стомашно-чревния тракт и да причини киселини.
Колко време най-малко трябва да се вари компот от сини сливи?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!