Една подправка не само прави ястията по-вкусни, но и подобрява здравето, ако се консумира редовно. Неслучайно източните народи я считат за най-полезната подправка. В Индия тя се използва и като лекарство от хилядолетия. Но най-важното е, че съвременните учени потвърждават ползите от тази подправка.
Още: Шамфъстък: Как влияе на кръвното и холестерола
Още: Чай от канела: 7 причини да започнете да го пиете всеки ден
Подправката, която трябва да ядете поне 2 пъти на ден
Многобройни изследвания са доказали, че куркумата е много полезна за тялото, функционирането на вътрешните органи и активирането на мозъчната дейност. Всички тези ползи се дължат на активна съставка, куркумин, който има противовъзпалително и антиоксидантно действие.
Щипка от тази подправка ще ви избави от безсънието
Диетологът Марина Сорокина разкри кои са научно доказаните ползи от куркумата и защо тя трябва да се консумира поне 2 пъти на ден.
Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар
Още: Лекар: Болката в тази част на тялото издава проблеми с панкреаса
Куркумата набавя на тялото антиоксидантите. Благодарение на тях стареенето се забавя. Освен това антиоксидантите предпазват тялото от свободните радикали, което означава, че минимизират риска от развитие на рак.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане
Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци
Тази подправка лекува възпаление в ставите. Разбира се, само с помощта на куркума е малко вероятно артритът да бъде излекуван. Но фактът, че болката ще стане по-малко забележима и рядка, е факт, потвърден от немски учени. Индийски учени сравняват ефекта от куркумина с този на противовъзпалителните лекарства.
Лекар: Ако искате да отслабнете, пийте кафето с тази подправка
Куркумата облекчава мускулните болки след интензивни упражнения. Тя намалява увреждането на мускулите, като по този начин редуцира вероятността от развитие на възпаление в тях.
Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате
Още: Лекар: 5 факта за хляба, които трябва да знаете
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!